A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara – a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium keretében – “Tudományos Rapid Randi” címmel minikonferenciát és kapcsolatépítő workshopot szervezett 2024. szeptember 3-án, Veszprémben. A rendezvény az MTA VEAB Regionális és Területfejlesztési Munkabizottság programsorozatának részeként valósult meg.

A tudományos kutatások eredményeinek társadalmi hasznosítása egyre fontosabb napjainkban. A kutatók számára sokszor nehézséget jelent a kutatások eredményeinek közérthető kommunikációja. A rendezvény fő célkitűzése az volt, hogy a résztvevő szakemberek tudománykommunikációs ismereteit, készségeit fejlessze, továbbá, hogy kapcsolatépítési lehetőséget biztosítson a különböző szervezetektől – egyetem, önkormányzat, civil szervezetek – érkező szakemberek számára.

A rendezvényt Dr. Lőrincz Katalin, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánhelyettese nyitotta meg. Köszöntőjében felhívta a figyelmet a tudományos kutatásokhoz, új ötletekhez szükséges elmélyült gondolkodás, a „szemlélődés” fontosságára napjainkban. Dr. Gelencsér András, levegőkémikus, akadémikus, egyetemi tanár, VEAB elnök köszöntőjében a közös gondolkodást emelte ki, hiszen napjaink világa, a problémák sem egy-egy tudományág mentén értelmezhetők, hanem komplex megoldásokat kívánnak.

A köszöntőket követően Gelencsér András egy izgalmas előadást is tartott “Bolygónk és civilizációnk – Ki nevet a végén?” címmel. Michalkó Gábor, egyetemi tanár, a Pannon Egyetem GSDI doktori iskola vezetője “Mesterek és tanítványok: együtt könnyebb, külön hatékonyabb?” címmel a doktori képzés jelenlegi helyzetébe adott betekintést. Kanizsai-Nagy Dóra “Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa monitoring” témában adott elő. Bukta-Liska Fanny, adjunktus pedig “Madarat tolláról, tudóst posztjáról?” címmel tartott rendkívül érdekes előadást az online tudománykommunikációról. Sulyok Judit, tudományos főmunkatárs, a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium „Tudomány Mindenkinek” alprojektjét mutatta be.

A szakmai előadásokat követően a résztvevők “tudományos rapid randi”, illetve workshop jellegű beszélgetésen oszthatták meg főbb kutatási érdeklődésüket, kereshettek együttműködő partnereket. Az előbbi során a résztvevők a rapid randi szabályai szerint, meghatározott idő alatt ismerték meg egymás tudományos tevékenységét és építettek kapcsolatokat.  Ezt követően egy-egy téma – területfejlesztés, helymarketing, társadalmi innováció, fenntarthatóság, Veszprém-Balaton 2023 hatásai – mentén kisebb csoportokban gondolkodtak tovább.

A rendezvény zárásaként az érdeklődők megtekintették a Pannon Egyetem Marketing Fókuszlaborját, amely egyedülálló a régióban, kiválóan alkalmas fókuszcsoportos interjúk készítésére, terméktesztelésre, marketingkutatások lebonyolítására.

A rendezvény az RRF-2.3.1-21-2022-00013 azonosítószámú “Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium” elnevezésű projektben, a Széchenyi Terv Plusz program keretében, az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének támogatásával valósult meg.