A Kutatási és innovációs menedzser képzés egyik hallgatójával, Pekk Letíciával beszélgettem arról, hogy az alap- és mesterszakos diplomák megszerzését követően miért döntött úgy, hogy visszatér az iskolapadba és újabb ismereteket szerez.

– Úgy tudom, hogy Kutatási és innovációs menedzser szakon tanul. Miért választotta ezt a képzést, mi volt a célja a képzés elvégzésével?

– Az alap- és mesterszakos tanulmányaimat is a Pannon Egyetemen végeztem, a Kutatási és innovációs menedzser képzést pedig 2020 februárjában kezdtem. Az egyetemmel, főként a Gazdaságtudományi Karral kapcsolatos korábbi pozitív tapasztalatoknak köszönhetően keltette fel az érdeklődésemet ez az újonnan indított képzés. A kar vezetését már a BSc és az MSc évei alatt is rugalmasnak és innovatív szemléletűnek találtam, ezért sejtettem, hogy ez alkalommal sem teszek rossz lóra.
A képzés tematikája nagyon jól illeszkedik a jelenlegi munkakörömhöz, ugyanis a ZalaZONE Kutatási és Technológiai Központ fejlesztőmérnökeként és programkoordinátoraként az egyetemi tevékenységek ipari szereplőkkel való összekötésével foglalkozom. Ennek a kapcsolatnak a felépítése több szempontból is fontos és úgy gondolom, hogy a képzés az összekötő szerep ellátására készíti fel a hallgatókat.

A szak elvégzése után kutatási és innovációs szakmenedzserként képes leszek az egyetemi és ipari vállalatok által működtetett közös K+F+I projektek menedzsment feladatainak és a feladatok összehangolásának szakszerű elvégzésére. Hasznosnak tartom továbbá, hogy ismereteket szerzek az innováció és az új technológiai trendek feldolgozásával és hasznosításával kapcsolatban.

– Mit várt a képzéstől, teljesültek-e ezek az elvárások?

– A műszaki és menedzsment alapjaimat szerettem volna kiegészíteni a K+F+I vezérelt menedzsment eszközökkel. Ezidáig az elvárásaim teljes mértékben teljesültek, sőt, még a pályázati rendszerbe is betekintést nyerhettem és mélyebb tudást kaptam a K+F+I finanszírozás területén is, emellett a technológiai trendek elemzésével és az innováció felismerésével kapcsolatban is kamatoztathattam a tudásomat.

A járvány miatti online átállás is rugalmas volt, minden információt és anyagot rendelkezésünkre bocsátottak az oktatók, mindig készséggel segítettek és a saját tapasztalataikkal kiegészített előadásaik is jól felépítettek, könnyedén követhetők voltak.

– Milyen ismereteket szerzett eddig a képzés során? Kérem, emelje ki azokat, amelyek a legfontosabbak voltak az Ön számára!

– Számomra a technológiai trendek elemzése és ezek kutatási módszereinek elsajátítása a legfontosabb. Emellett a pályázatokkal kapcsolatos ismereteim is bővültek, melyek ugyancsak elengedhetetlenek az egyetemek és a vállalatok közötti kapcsolat kialakításában. A képzés tantárgyai jól kiegészítik egymást, az elmúlt félévben megismertük a technológia és az innováció, illetve a pályázati szinten megjelenő feladatok ellátásának mikéntjét, illetve az ezekhez kapcsolódó finanszírozási kérdésekkel is foglalkoztunk. A megszerzett tudásanyag átfogó, hiszen nemzetközi kitekintésként tanultunk az Európai Unió magyarországi K+F+I tevékenységekkel kapcsolatos szerepéről és hatásáról is.

– Mely tantárgyakat tartja eddig a leghasznosabbnak és melyek a kedvencei?

– Az eddigi tárgyak mind érdekesek és hasznosak voltak. A szak tematikáját tekintve úgy vélem, hogy egyet sem lehetséges kiemelni közülük, egyformán hasznosak és sokszor egymásra épülnek, egymáshoz kapcsolódnak. A műszaki hátteremre alapozva a kedvencem a „Tudományos és technológiai trendek” tantárgy, valamint az „Innovációmenedzsment”. Az órák minőségét nagyban növeli az, hogy kiemelkedő szaktudással, ipari tapasztalatokkal rendelkező tanáraink is vannak, akik megosztják velünk a saját élményeiket is.

– Milyen pozitívumokat említene meg a képzéssel kapcsolatban? Ön szerint mik a képzés legfőbb erősségei?

– A képzés felépítése során láthatóan figyelembe vették annak a fontosságát, hogy az egyetemek és a vállalatok együtt dolgozzanak és együtt érjenek el sikereket. Ehhez globálisan ismerni kell a technológia és az innováció fontosságát, tudni kell ezeket hasznosítani, illetve a pályázati eszközök és lehetőségek ismerete is szükséges.

A képzés egyik nagy erőssége, hogy két féléves, valamint mind a gazdasági, mind pedig a műszaki hátterű hallgatók számára jó kiegészítő ismereteket nyújt. Úgy gondolom, hogy a képzési idő végére olyan tudással fogunk rendelkezni, amely segít hidat képezni az egyetemi és az ipari szereplők között. Ilyen szakemberekre a technológia mozgatta világban nagy szükség van. Ezen kívül a Kutatási és innovációs menedzser képzés ahogy az én esetemben is, nagyon jó lehetőség az ismeretek bővítésére a doktori iskolába jelentkezés előtt.

– Ajánlaná a képzést más hallgatók számára is? Ha igen, miért és mivel győzné meg őket?

– Mindenképp ajánlanám, hiszen egyedülálló ismereteket és végzettséget kínál. A legtöbb vállalat számára szükségszerű a technológia és az innováció, így ezen folyamatok során szükség van ezekhez értő szakemberekre is. Az alap vagy a mesterképzés során szerzett oklevél kiegészítése nem csupán további szakmai tudást biztosít, de a személyes karriernek is lendületet adhat.

A képzés során megszerezhető alapos szakmai ismeretek mellett „átruházható” készségeket is fejlesztenek, mint például a prezentációs és problémamegoldó készség, a kommunikáció, vagy a hatékony csapatmunka.

– Hogyan érzi magát a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatójaként? Ajánlaná a kart és a kar képzéseit mások számára is? Ha igen, miért?

– Ahogyan korábban már említettem, az MSc szakot szintén a PE-GTK-n végeztem és kizárólag pozitív tapasztalatokat szereztem. A kar újszerű szemlélettel rendelkezik, gyakorlatias feladatokkal látják el a tantárgyakat, így nem csak elméleti, hanem gyakorlati szinten is fejlődünk. A GTK munkatársai mindig odafigyelnek a hallgatókra és igyekeznek a legmegfelelőbb megoldásokat kínálni. Az oktatók szintén magas szakmai tudással rendelkeznek és ezt igyekeznek kiegészíteni ipari tapasztalatokkal is, munkájuk pedig nagyon ösztönző és motiváló.

Emellett a kar hallgatói mindig egymásra találnak, egymástól is sokat tanulnak. Az oktatóktól és a kar egészétől a diákok önbizalmat, azzal együtt pedig egyfajta függetlenséget és felelősségvállalási képességet is kapnak.

Az interjút készítette: Strack Flórián


Szerezzen a kutatásfejlesztési és innovációs projektek menedzseléséhez szükséges átfogó és interdiszciplináris elméleti és módszertani ismereteket Kutatási és innovációs szakmenedzser/szakközgazdász posztgraduális képzésünkön!

További információ a képzésről itt. >>>