Losonc Krisztina Budapestről érkezett a Pannon Egyetem Kutatási és innovációs menedzser képzésére és úgy gondolja, hogy a “Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán a szakmai színvonal magas, az oktatás pedig modern és emberközpontú”.
– Miért ezt a képzést választottad? Mi volt a célod a képzés elvégzésével, a képesítés megszerzésével?
– Alapvetően kettő célom volt a képzés elkezdésekor. Hat évet dolgoztam a közigazgatásban vezetőként és úgy éreztem, hogy ezen a területen minden lehetőségemet kimerítettem. Emiatt döntöttem a váltás mellett, és a magánszféra felé indultam el. A másik célom részben a családomnak köszönhető. Édesapámnak van két találmánya, és ezek piacra vitelét szeretném elősegíteni.
– Hol értesültél a képzésről? Milyen elvárásaid voltak a képzés elkezdésekor?
– A képzésre édesapám hívta fel a figyelmemet. A szak elkezdésekor egy átlagos továbbképzésre számítottam, ezen felüli elvárásaim nem voltak. Emellett tudtam, hogy a Pannon Egyetem jó egyetem és hogy érdemes itt tanulni. Most, az első szemeszter után pedig úgy érzem, hogy sokkal többet nyújt a képzés, mint amire számítottam.
– Megfelelt a képzés az elvárásaidnak?
– Teljes mértékben meg vagyok elégedve az egyetem által nyújtott színvonallal. Tetszenek a tantárgyak és tetszik, hogy széleskörű ismeretekre tehetek szert az órák során. A járványhelyzet miatt az oktatás online formában folyt, ezért nem volt lehetőség a személyes kapcsolatépítésre. Igaz ugyan, hogy több tantárgy esetében csoportokban dolgoztunk, a személyes kapcsolattartást mégis hiányoltam. Remélhetőleg ősztől ez másképp lesz.
– Mely tantárgyak voltak a leghasznosabbak? Milyen ismeretekre tettél szert a képzés során?
– Véleményem szerint mindegyik tantárgy más szempontból volt hasznos. A “Technológiai és tudományos trendek” tantárgy esetében például egy-egy találmány innovációs hátterének néztünk utána különféle online felületeken és megtanultuk, hogy azokat hogyan kezeljük hatékonyan a gyakorlatban. Dr. Abonyi János oktatónk olyan eszközöket adott a kezünkbe, amelyek akkor is hasznunkra válnak, ha magát az innováció és/vagy találmány szakterületét nem ismerjük mélyrehatóan. Ezt nagyon hasznosnak tartom, hiszen közgazdászként is képesnek kell lennem utánanézni és rálátni a különféle műszaki termékekre és folyamatokra, a terület fejlődési dinamikájára, hogy ezen információk birtokában releváns javaslatokat tehessek a termék vagy innováció jövőjét illetően.
Uniós pályázat kiértékelésére is volt lehetőségem az “Uniós kutatási programok és partnerségek” nevezetű tantárgy keretein belül. A tanórákon Dr. Fehérvölgyi Beáta különféle gyakorlati pályázatírói tapasztalatokat osztott meg velünk, ami eredményeként megismerhettük az értékelés szempontjait, az értékelési szemléletet. Úgy gondolom, hogy amikor alkalmam nyílik majd ilyen pályázatot írni, akkor tudni fogom, hogy mire figyeljek oda.
A fentieken túl tanultunk projekmenedzsmentet, KFI finanszírozást, innovációmenedzsmentet és közösségi szakpolitikákat is. Úgy érzem, hogy az utóbbi fél évben olyan ismeretekre tettem szert, amelyeket később, a gyakorlatban is tudok majd alkalmazni.
– Mi az a pozitívum, ami a képzéssel kapcsolatban még említésre méltó? Mi a képzés erőssége?
– Sokféle, különböző háttérrel rendelkező ember jött erre a képzésre; a sokszínűségből fakadóan pedig mindenki tud valami újat mondani, valami érdekeset tanítani a többieknek. Érkeztek hallgatók a közigazgatásból, a statisztikai hivatalból, turisztikai irodától, van közöttünk vállalkozó, biológus, természetvédő, sőt, orvos is. Ez szerintem tökéletes párhuzamban van azzal, hogy a szakon oktatott tananyag milyen széleskörű ismereteket nyújt. Emellett kifejezetten tetszik az is, hogy a képzés csupán egy éves, a tanterv pedig emiatt lényegre törő és letisztult.
Az oktatóink hihetetlen nagy mennyiségű anyagot bocsátottak rendelkezésünkre a szemeszter során. Minden tantárgynak megvolt a kötelező és ajánlott irodalma is, tanáraink pedig folyamatosan különféle honlapokat és szoftvereket ismertettek meg velünk.
– Miért ajánlaná a képzést és a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karát másoknak is?
– A jelentkezési időszakban a Corvinuson, illetve a Pannon Egyetemen hirdették meg ezt a képzést. Én a Corvinuson szereztem a diplomámat és évek óta Budapesten is élek, így úgy voltam vele, hogy miért ne mehetnék a Pannonra? Kellett a változatosság és úgy érzem, hogy nagyon jól döntöttem.
A Gazdaságtudományi Kar oktatói segítőkészek, elhivatottak, naprakész tudással rendelkeznek, és közülük sokan gyakorlati tapasztalattal is bírnak az általuk tanított tárgyak esetében. Különösen tetszik, hogy nem 10 évvel ezelőtti dolgokat tanítanak, hanem a mai kor információiról beszélnek.
Véleményem szerint a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán a szakmai színvonal magas, az oktatás pedig modern és emberközpontú.
Az interjút készítette: Gyulai Edina