“A Kutatási és innovációs menedzser szakirányú továbbképzés a mai kor legfrissebb ismereteit adja át a hallgatók számára és felkészíti őket, felkészít minket arra, ami a jövőben vár ránk.” – mondja Kupai Mercédesz, aki a Kutatási és innovációs menedzser szakirányú továbbképzés első félévét abszolválta a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán.
– Miért ezt a képzést választottad?
– Mindig is úgy éreztem, hogy valamikor a jövőben szeretnék majd továbbtanulni, de nagyon sokáig nem tudtam, hogy milyen irányba induljak el, milyen területet válasszak és úgy egyáltalán, milyen ismereteket lenne érdemes elsajátítanom. Az alapszakos tanulmányaim során közgazdász diplomát szereztem és hat éve a vendéglátásban, illetve a turizmusban dolgozom, szóval a kutatás és innováció témaköre valóban elég távol állt tőlem.
A Kutatási és innovációs menedzser szakirányú továbbképzésre való jelentkezés során főleg a kíváncsiság hajtott. A képzés tematikáját elnézve szinte biztos voltam abban, hogy a képzés kimozdít majd a komfortzónámból. Kihívásnak tekintettem egy olyan szak elvégzést, ahol teljesen új ismertekre tehetek szert egy olyan területen, ami számomra teljesen idegen.
– Milyen elvárásaid voltak a képzéssel kapcsolatban? Amikor belevágtál ebbe a szakba, mi volt a célod a képzés elvégzésével és a képesítés megszerzésével?
– A tanulmányaim elkezdésekor konkrét, kőbe vésett elvárásaim és elképzeléseim nem voltak a képzéssel kapcsolatban. Az egyetlen célom az volt, hogy ha úgy hozza az élet, hogy később szakmát kell majd váltanom, akkor legyen egy olyan képesítésem is, ami megfelel a mai kor igényeinek és elvárásainak, és összhangban van velük.
– Kérlek, mesélj egy kicsit a képzésről! Hogyan élted meg a távoktatást?
– Az első napon tartottunk egy bemutatkozást – ekkor gyűlt össze először a képzésen résztvevő társaság a Pannon Egyetem falain belül. Már akkor is nagyon szimpatikusak voltak számomra a szaktársaim. Bár látszott, hogy nagyon vegyes a csapatunk, hiszen mindenki más háttérrel és előzetes ismeretekkel rendelkezett mégis egyértelmű volt, hogy minden diáktársam már alapból elég magasan képzett.
A félév során több tantárgy megkövetelte, hogy három-négy fős csapatokban dolgozzunk, amit én nagyon élveztem. A tanórákat azóta is remek kapcsolatépítési lehetőségnek tartom, csapatban dolgozva ugyanis lehetőségem nyílt közelebbről is megismerni a hallgató társaimat.
Mindemellett úgy gondolom, hogy a megváltozott körülmények között a tanáraink maximálisan igyekeztek helyt állni. A tanítás online munkarendben folyt, miközben a szakmai tartalom és az oktatás színvonala változatlanul magasan maradt.
Ugyanakkor, véleményem szerint – azok nehézségéből fakadóan – néhány tantárgy esetében lehet, hogy szükség lett volna a személyes találkozásokra is, a felmerülő kérdések együttes megbeszélésére, a bizonytalanságok tisztázására és a szemtől szemben való beszélgetésekre.
– Milyen ismereteket szereztél az utóbbi hónapokban?
– A képzés során több, számomra eddig teljesen ismeretlen témába sikerült betekintést nyernem, aminek köszönhetően az utóbbi fél évben rengeteg új ismeretre tettem szert. Az utóbbi hónapokban megismerhettem a projektmenedzsment folyamatait és teljesen új, naprakész tudást szereztem a kutatás, a fejlesztés és az innováció területein. Amit mindenképp kiemelnék az újdonságok közül az az, hogy bele láthattam a pályázatírás, illetve a pályázatértékelés világába, amit kifejezetten érdekesnek találtam és nagyon élveztem.
– Mely tantárgyak voltak a leghasznosabbak számodra?
– Úgy érzem, hogy számomra a “Közösségi és nemzeti szakpolitikák” elnevezésű tantárgy volt a leghasznosabb. A követelményeknek megfelelően egy beadandó szakdolgozatot kellett írnunk, én pedig a fogyasztóvédelmi politikát választottam témának. Szerencsére, a munkám során szerzett tapasztalataimat és ismereteimet is fel tudtam használni a dolgozatomhoz, ami nagy segítség volt. Emellett még a “KFI Finanszírozási, pénzügyek” tantárgyat említeném a leghasznosabbak között, az itt szerzett ismereteket a jövőben biztos lesz alkalmam kamatoztatni. Számomra ezeken az órákon kapott ismeretek bizonyultak a legérdekesebbnek.
– Van esetleg még bármi pozitívum, amit még a képzéssel kapcsolatban megemlítenél?
– A távoktatás során a tananyag elsajátításához szükséges segédleteket, prezentációkat és szakirodalmakat a tanáraink időben és megfelelő mennyiségben, illetve minőségben a rendelkezésünkre bocsátották; minden segítséget megkaptunk tőlük ahhoz, hogy sikeresen abszolváljuk a félévet és emellett gyakorlati, értékes és használható ismeretekkel gyarapodjunk.
– Miért ajánlod a képzést és a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karát másoknak?
– Azoknak ajánlom a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karát, akik olyan továbbtanulási lehetőséget keresnek, ami valami újat, valami többet is nyújthat a hallgatók számára. A Kutatási és innovációs menedzser szakirányú továbbképzés a mai kor legfrissebb ismereteit adja át a hallgatók számára és felkészíti őket, felkészít minket arra, ami a jövőben vár ránk.