PANNON EGYETEM GAZDASÁGTUDOMÁNYI KAR

Pótfelvételi a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán

Nem sikerült a felvételid? Vagy nem jelentkeztél a 2024-es felvételi eljárás során, de úgy döntöttél mégis továbbtanulnál?

A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara pótfelvételit hirdet alap- és mesterképzési szakokra, valamint felsőoktatási szakképzési szakokra 2024. július 30-tól. A jelentkezési határidő: 2024. augusztus 7.

A Pannon Egyetem UPlifting Önköltségcsökkentő Támogatás pályázatot hirdet gazdaságtudományi szakjain Veszprémben, Nagykanizsán és Zalaegerszegen.
A támogatásra a 2024-es normál és pótfelvételi eljárás során önköltséges képzésre felvételt nyert hallgatók pályázhatnak. A támogatásban az arra jogosult hallgatók 20%-a részesülhet.

PÓTFELVÉTELIN IS GYŰJTSD AZ INTÉZMÉNYI PONTOKAT!

Ha 2024-ben a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karára pótfelvételizel, és készítesz egy motivációs videót és levelet 2024. augusztus 4-ig,  akkor megfelelt minősítés esetén 15, kiválóan megfelelt minősítés esetén 25 intézményi pontot kapsz tőlünk a pótfelvételi során.

A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar által szervezett kompetencia teszt minimum 60%-os teljesítése esetén 25 intézményi pont adható. A teszt kitöltésének határideje 2024. augusztus 4.

FONTOS! A motivációs levélért és videóért, valamint a kompetencia teszt kitöltéséért kapott intézményi pont kizárólag a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar meghirdetett szakjaira történő jelentkezés esetén érvényes.

CompoBot – A magyar fejlesztésű komposztáló robot forradalma

A hulladékkezelés egyre nagyobb kihívást jelent világszerte, és a komposztálás az egyik hatékony módja a szerves hulladékok újrahasznosításának. Azonban a komposztálás folyamata sokak számára bonyolult és időigényes lehet.

Erre a problémára kínál megoldást a CompoBot, amely egy magyar fejlesztésű, okos komposztáló robot. Jelentősen megkönnyíti és meggyorsítja a szerves hulladék kezelését otthonunkban.

Ez a robot nem csupán egy praktikus segítőtárs a konyhában, hanem egy fenntarthatósági eszköz is, amely segítségével csökkenthetjük a nálunk keletkezett élelmiszer hulladékot, valamint elősegíti a környezetbarát életmódot.

Ha szeretnéd jobban megismerni a CompoBot-ot és azt, hogyan járul hozzá a fenntarthatóbb és zöldebb életmódhoz, látogass el a Compocity honlapjára! >>>

A CompoBot nálunk is járt a Pannon Egyetement, felatalálója, Pancsa Emese kíséretében, aki nem csak a CompoBot, de a startup alapítás rejtelmeibe is beavatott minket. A látogatásról bővebben itt olvashasz. >>>

English Week 2024 – Egy hét élményteli angoltanulás a Pannon Egyetemen

A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara 2024. július 7-13. között hetedik alkalommal rendezte meg nagy sikerű angol nyelvi és képességfejlesztő nyári táborát középiskolások számára.

Az English Week célja, hogy a diákok kedvet kapjanak az angol nyelv tanulásához és használatához, és segítséget kapjanak saját tanulási stratégiájuk kialakításához.

„A nyári tábor hatásaként azt várjuk, hogy a résztvevő középiskolások önbizalma, céltudatossága nő, és jól meg tudják határozni, hogy mik a terveik a következő 5 és 10 évre, és ehhez milyen feladatokat, tevékenységeket kell elvégezniük. Szeretnénk kialakítani a folyamatos tanulás igényét az idegen nyelv elsajátítása kapcsán. Bízunk benne, hogy a tábor során megismert nyelvtanulási módszerek, valamint az érintett témakörök javítják majd a tanulmányi előmenetelüket és segítik őket a nyelvvizsga megszerzésében, amely nagyban hozzájárul a felsőoktatásba való bekerülésükhöz.” – mondta el Dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja.

A tábor során hétfőtől péntekig délelőtt és a délután egy részében angol nyelvórákon vettek részt a diákok. Az interaktív szókincsbővítő és nyelvtani feladatok mellett, az angol nyelv aktív használatát is gyakorolták, és képességfejlesztő tréningeken vettek részt. A nyelvoktatást követően aktív szabadidős programok keretében ismerhették meg Veszprém és környéke nevezetességeit. Hétfőn idegenvezetés során fedezték fel a királynék városát, kedden az állatkertbe látogattak el, szerdán Tihany és Balatonfüred látnivalói következtek balatoni hajókázással egybekötve, csütörtökön az elmaradhatatlan balatoni strandolás, pénteken pedig a balatonfűzfői bobpálya és kalandpark szolgáltatta az izgalmakat a diákok számára.

A tábor célja az is, hogy a résztvevő diákok megismerjék a Pannon Egyetem képzéseit, bepillantsanak a veszprémi egyetemisták életébe, és a továbbtanulási döntés meghozatala során a Pannon Egyetem is szerepeljen a lehetséges opciók között.

A táborban évente 18 fő vehet részt, amely létszám rekordidő alatt betelt minden évben, hiszen ez egy óriási lehetőség a középiskolásoknak, akik számára a részvétel teljesen ingyenes, a tábor minden költségét a Gazdaságtudományi Kar fedezi. A 2024-es táborozók ajkai, budapesti, dunaújvárosi, egri, érdi, mosonmagyaróvári, siófoki, székesfehérvári, váci, várpalotai, veszprémi és zalaegerszegi középiskolákból érkeztek, és elmondásuk szerint nagyon jól érezték magukat. Néhány vélemény a diákoktól:

“Nagyon-nagyon tetszett az egész tábor. Mindenki nagyon kedves volt és sok barátot szereztem. A programok és az angol órák nagyon jók voltak. Ez volt a legjobb tábor, amin részt vettem, köszönöm szépen a lehetőséget!”

“Rengeteg új embert ismertem meg és fejlődött a spontán kommunikációs készségem. A Pannon Egyetem is felkerült az egyetemi listámra. Jó, hogy ilyen sok információt megtudhattunk róla és kicsit megtapasztalhattuk milyen lehet itt kolisnak lenni.”

“Tanultam a nyelvről, a kapcsolatokról és magamról is. Nekem nagy kihívás volt egyedül jönni és büszke vagyok magamra, hogy sikerült meglépnem és talán még barátokat is szereztem.”

“Sok új barátot szereztem, fejlődött a szókincsem angolból és sok új dolgot megtudtam az egyetemről.”

“Nagyon jó társaság jött össze, illetve az egyetemmel kapcsolatban is sok információt megtudtam, sőt még az angol tudásom is fejlődött.”

“Nagyon kedves embereket ismertem meg. Az angol órákon tanultam új szavakat. Megismertem jobban a Pannon Egyetem szakjait. Köszönöm!”

Kollégáink az ICOT 2024 konferencián

ICOT 2024 Annual Conference – Tourism in the Era of Liquid Modernity: Rethinking Tourism Strategy and Facing Uncertainty

Kollégáink, Papp Zsófia és Madarász Eszter, 2024. június 26. és 29. között két előadással képviselték a kart és a Turizmus Intézeti Tanszéket az ICOT 2024. évi, Korfu városában megrendezett konferenciáján (ICOT – International Conferences on Tourism).

  • Papp Zsófia előadásának címe “Tourism career crossroads: A qualitative study on subjective and objective, perspectives of tourism career transition” volt, melynek további szerzőtársai: Formádi Katalin és Gyurácz-Németh Petra.
  • Madarász Eszter “From backpacks to briefcases: Unpacking career journeys in tourism with a well-being twist” címmel tartott előadást, a tanulmány másik szerzője pedig Papp Zsófia.

Felhívás Társadalmi Innovációs Díj elnyerésére

A Kulturális és Innovációs Minisztérium felhívására természetes személyek és szervezetek jelentkezhetnek olyan új ötlettel (termékkel, szolgáltatással, modellel), amely társadalmi szükséglet kielégítésére irányul, társadalmi kapcsolatokat erősít vagy együttműködést alakít ki, megoldást nyújtva társadalmi folyamatokat befolyásoló problémákra, javítva egy adott térség vagy közösség jólétét.

Kizárólag kidolgozott és megvalósított ötlet, módszer díjazható, amely modellértékű, máshol is megvalósítható, nemzetközileg is adaptálható megoldást mutat be. A bírálóbizottság az innováció kritériumaként, kiindulási alapként – amelyeknek lehetőség szerint egyszerre szükséges megfelelni – az innováció eredetisége, újszerűsége, társadalmi hasznossága, valamint a pályázat kidolgozottságának színvonala mellett az alábbiakat értékeli:

  • a pályázat valós, helyi vagy össztársadalmi szükségletek kielégítését célozza;
  • jól felmérhető társadalmi hatással és eredményességgel jár együtt (pl.: társadalmi felzárkózás, iskolai lemorzsolódás csökkentése, családtámogatás, esélyegyenlőség, foglalkoztatás elősegítése);
  • a társadalmi célokhoz kapcsolódó fenntartható (üzleti) modellel rendelkezik;
  • új lehetőséget biztosít a társadalmi igények kielégítésére;
  • helyi szintű megvalósítókat és helyi társadalmi csoportokat von be, közösségépítő hatással bír, erősíti a cselekvőkészséget, ösztönzi új társadalmi kapcsolatok kiépítését vagy össztársadalmi célokat szolgáló országos kezdeményezésként jelenik meg;
  • az innováció kiterjeszthető, alkalmazható más, illetve tágabb környezetben is.

Jelentkezési határidő: 2024. július 31.

Jelentkezni a Kulturális és Innovációs Minisztérium honlapján közzétett jelentkezési formanyomtatvány segítségével, kizárólag elektronikus úton, a tarsadalmi.innovacio@kim.gov.hu címen lehet.

Pályázati felhívás

Székelyföldi turizmus a professzionalizáció útján 2.0

Kollégáink szakmai előadásokkal vettek részt a 2024-ben második alkalommal megrendezett turisztikai műhelybeszélgetésen Marosvásárhelyen, 2024. június 7-én.

Munkatársaink a régiómarketing, brandépítés szekcióban osztották meg tapasztalataikat:

  • Michalkó Gábor: Helyértés a turizmus szolgálatában
  • Madarász Eszter: Egy mindenkiért, mindenki egyért – Fenntartható jó gyakorlatok a Balaton térségében
  • Sulyok Judit: Nekem a Balaton a Riviéra – a Balaton mint turisztikai úti cél márkázásának lehetőségei és kihívásai

Őszintén a Balatonról

Az “Őszintén a Balatonról” szakmai találkozó keretében 2024. június 12-én tudományos előadóülést tartottak Tihanyban a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben. Ez alkalommal a kutatók egy nem kevésbé aktuális, de egyelőre a mindennapi ember számára alig érzékelhető problémára irányították a figyelmet.

Sulyok Judit, a Pannon Egyetem tudományos főmunkatársa “Turisták mindenhol? – A Balaton térség turizmusa a környezetre gyakorolt hatások tükrében” című előadásában elmondta, hogy a turizmus számottevően hozzájárul a globális károsanyag-kibocsátáshoz. A természeti értékekre építő úti célok, köztük a Balaton esetében különösen fontos a természeti környezet megóvása.  A térségben több, a fenntartható turizmushoz kapcsolódó fejlesztés történt az elmúlt években. A turisztikai mobilitás aktuális kihívásai közé sorolható a látogatók fenntartható(bb) magatartása, a környezetbarát közlekedési módok igénybevétele, és a helyi termékek iránti kereslet alakulása. A jövőbeni sikerhez minden esetben hozzátartozik az érintettek széles körének bevonása, aktív részvétele a megoldások kidolgozásában és megvalósításában.

Az ország legnagyobb zöld térképe – beeco | GreenLike #38

GreenLike podcastunkban ezúttal a beeco startupról beszélgetünk Hegedűs Kristóf ötletgazdával és társalapítóval.

A beeco csapat nem kisebb célt tűzött ki, mint hogy létrehozzák Magyarország legnagyobb zöld térképét, egy olyan ökocentrikus platformot, amely összeköti az ökotudatos felhasználókat a fenntarthatóságért küzdő cégekkel.

Próbáld ki az ország legnagyobb zöld térképét! A beeco ingyenes mobil alkalmazása, az ökoiránytű segít neked és utat mutat egy fenntarthatóbb jövőhöz! Fedezd fel még ma, és töltsd le az app-ot Google Play-ből vagy App Store-ból!

A GreenLike podcastok a 2019-1.3.1-KK-2019-00015 azonosító számú, „Körforgásos gazdasági alapokon nyugvó fenntartható kompetencia központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című pályázati projekt keretében valósulnak meg.

Sikeresen lezajlott az első ESG Specialista képzés a Pannon Egyetemen

A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar Üzleti Tudásközpontjának szervezésében, valamint a KAVOSZ E-Green Zrt. együttműködésével sikeresen megvalósult az első ESG Specialista képzés. A 60 órás tanfolyam pilot projektként indult és a résztvevők számára lehetőséget biztosított az ESG alapjainak elsajátítására.

A kurzus során a résztvevők mélyreható ismereteket szereztek az ESG alapelveiről, amelyek elengedhetetlenek a fenntarthatósági szempontok stratégiai szintű integrációjához. A tréning sikeres elvégzésével a résztvevők megszerezték az ESG Specialista tanúsítványt, ezzel megnyitva az utat az ESG tanácsadóvá válásuk felé.

Az ESG képzés jelentős mérföldkő a fenntarthatósági törekvések támogatásában, különösen azoknak a vállalatoknak és intézményeknek, amelyek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezeti, társadalmi és irányítási tényezők figyelembevételére működésük során. Az ESG fontossága abban rejlik, hogy elősegíti a fenntartható működést, növeli a befektetői bizalmat és javítja a hosszú távú pénzügyi teljesítményt, ezáltal elengedhetetlenné válik a sikeres és felelős vállalatirányításban.

A témakör iránti érdeklődés és igény folyamatosan növekszik, ezért az ilyen jellegű oktatási programok a jövőben kulcsfontosságúak lehetnek a fenntarthatósági szakértők képzésében és a vállalatok felelős működésének előmozdításában. A Pannon Egyetem és a KAVOSZ E-Green Zrt. közötti együttműködés révén megvalósult program példaértékű lehet a jövőbeni hasonló kezdeményezések számára.

Image by freepik

TINLAB kutatással a 19. IFKAD konferencián Madridban

2024. június 11-15. között Madridban került megrendezésre a 19. IFKAD (International Forum on Knowledge Asset Dynamics) konferencia “Translating Knowledge into Innovation Dynamics” címmel. A konferenciának a Polytechnic University of Madrid adott helyet, a 28 szekcióban több, mint 300-an vettek részt.

Az “Innovative Ways to Knowledge Transfer in and among Higher Education Institutions” szekcióban a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi docense, Dr. Cserháti Gabriella mutatta be a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) projekt keretében megvalósuló Kompetencia-tükör kutatás aktuális eredményeit “Exploring Innovative Collaboration Opportunities Between Higher Education Institutions and Industry Organisations in Competency Development” címmel. A szerzőtársak Dr. Bogdány Eszter és Dr. Raffay-Danyi Ágnes voltak.

A Kompetencia-tükör kutatási projekt célja olyan kompetencia-térkép kialakítása a gazdaságtudományi területen végzettek számára, amely feltárja a képzési kimeneti követelmények, a nemzetközi oktatási akkreditációs elvárások, a nemzetközi szakmai és a jövőre vonatkozó tanulmányok, valamint a hazai munkaadók által elvárt kompetenciákat. Ezen adatok szintetizálása lehetőséget ad arra, hogy meghatározzuk és definiáljuk az egyes szakok vonatkozásában a fejlesztendő kompetenciákat. A kutatás bázisán továbbá célunk, hogy egy úgy nevezett Kompetencia-tükröt alakítsunk ki, amely tartalmazza az adott szakon végzett hallgató számára, hogy az egyetemi évei alatt a tantárgyak keretében, valamint a képzésen kívüli tevékenységei során milyen kompetenciákkal gazdagodott.

Bővebb információ a Kompetencia-tükör projektről itt érhető el. >>>

Archívum

Go to Top