A Balassi Intézet 2014. december 15-én hirdette meg nyolcadik alkalommal az Európai Unió támogatásával megvalósuló Campus Hungary Program ösztöndíjait, melyekre a magyarországi konvergencia régiók (Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl és Dél-Dunántúl) felsőoktatási intézményeinek hallgatói és munkatársai pályázhatnak.
Hallgatóknak: hosszú tanulmányút/ féléves részképzés, szakmai gyakorlat, valamint rövid és csoportos tanulmányút
A felsőoktatási munkatársaknak: rövid és hosszú tanulmányút
A pályázatok beadási határideje 2015. január 30. (12:00)
Megvalósítási időszak: 2015. március 16. – 2015. június 30.
Részletek és on-line jelentkezés: www.campushungary.hu
A pályázat részleteiről tájékoztató előadást tartunk az alábbi időpontokban: 2015. január 8-én 10:00, Kari Könyvtár (A/204) 2015. január 12-én 14:00-kor a Kari Könyvtárban (A/204). A pályázatról tájékoztatást ad Huják Janka, nemzetközi referens (janka.hujak@gtk.uni-pannon.hu).
A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara 2014. december 12-én második alkalommal rendezte meg Üzleti Szimulációs Versenyét középiskolások számára, amelyet rendkívül nagy érdeklődés kísért.
Az Üzleti Szimulációs Verseny egy vállalatvezetői döntési játék, melynek célja a döntéshozatali kompetenciák megszerzése szimulált vállalati környezetben szerzett gyakorlat alapján. A versenyen a vállalatvezetés gyakorlati kihívásaival ismerkedhettek meg a diákok: véghez kellett vinniük a rájuk bízott vállalat nyereséges működtetését a rendelkezésükre álló pénzügyi és tárgyi erőforrásokkal, figyelembe véve versenytársaik lépéseit is.
A verseny során megtanulták, hogyan és milyen döntéseket (ár, marketing, termelés, szállítás, fejlesztés) hozzanak versenypiaci helyzetben; mi ezek hatása a vállalati eredményre; hogyan ismerjék fel versenytársaik törekvéseit; hogyan alakítsanak ki stratégiát; mikor és hogyan módosítsák ezt. Megismerték a döntési helyzetek típusait, s megtudták, hogyan lehet hatékonyan csoportosan dönteni.
Az Üzleti Szimulációs Versenyre összesen 10 középiskolából 86 diák jelentkezett. Négy csapat képviselte a Veszprémi Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolát, három a várpalotai Thuri György Gimnáziumot, kettő-kettő a szombathelyi Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola és Kollégiumot és a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnáziumot. Érkezett csapat a balatonfűzfői Öveges József Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégiumból, a veszprémi Lovassy László Gimnáziumból, a győri Baross Gábor Közgazdasági és Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskolából, a zirci III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskolából, az ajkai Bródy Imre Gimnáziumból és a veszprémi Padányi Katolikus Iskolából.
A verseny két csoportban zajlott. Az egyik csoport nyertese a balatonfűzfői Öveges József Szakképző Iskola Gimnázium és Kollégium “Mókus” nevű csapata lett, melynek tagjai: Borz Krisztina, Juhász Boglárka, Ster Enikő, Győrfi Diána, Rostási Petra. A másik csoportban az első helyezést a Veszprémi Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola VKKSZ nevű csapata érte el, melynek tagjai: Gfellner András, Csonka Máté, Komáromi Miklós, Ilisevics Bianka.
A győztes csapatoknak ezúton is gratulálunk, további tanulmányaikhoz sok sikert kívánunk. Továbbá köszönjük minden iskola, minden csapatának a részvételt.
A vállalatvezetés gyakorlata kihívásokat rejt magában, melynek során döntések sorát kell meghozni. A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán a diákok lehetőséget kapnak ezen kihívásokkal megismerkedni az Üzleti Szimuláció (Business Simulation) című tantárgy keretében, melyen az Üzleti Szimulációs Verseny alapul. A Kar több száz hallgatója sajátította már el a tantárgy keretében szerzett ismereteket, közülük több sikeres cégvezető került ki.
A játékot a Gazdaságtudományi Kar nemzetközi kapcsolatai révén a világ számos részén játszották (pl. USA, Mexikó, Németország), valamint részt vettek benne az itt tanuló külföldi hallgatók is.
Sziasztok! Szilágyi Olga vagyok és az Université de Cergy-Ponoise-on töltöm az Erasmus szemeszteremet. Szeptember másodika óta sok idő telt el, meglehetősen gyorsan. A francia oktatási rendszer annyira eltérő a miénktől, hogy hetekig tartott alkalmazkodnom hozzá. Szerencsére nekem nincs túl sok órám van, de, mint minden Erasmus hallgatónak, nekem is fel kellett vennem a francia nyelvet, mint tantárgyat. A diákok három különböző kollégiumban vannak elhelyezve, így viszonylag nehéz megismerkedni minden Erasmus diákkal, de egyedüli magyarként ez nem is számít. A helyi segítő-csoport, a Geomoove nevű szervezet viszonylag gyakran szervez programokat, például látogatást Vincent Van Gongh villájába, vagy Disney Land-be.
Cergy egy viszonylag új város, folyamatos fejlesztés alatt, ötven percre Párizs belvárosától. Párizst kétlem, hogy bárkinek is be kellene mutatnom. Nyüzsgő, élettel és turistákkal teli. Ezzel szemben Cergy csendes és nyugodt, túlnyomó részt az egyetemre és a hozzá tartozó intézmények adják a magját. Tanulásra kiválóan alkalmas hely.
Mindenkinek csak ajánlani tudom, de aki ide akar jönni, az készüljön fel franciából, mert a tanárok semmivel sem kíméletesebbek, mint otthon!
Üdvözlettel: Szilágyi Olga
“A Turizmus Intézeti Tanszéknek és a Gazdaságtudományi Karnak köszönhetően a Turizmus – vendéglátás szakos hallgatók ismét szakmai kiránduláson vehettek rész.
Az érdeklődő diákok a Turizmus Intézeti Tanszék oktatójának, Priszinger Krisztinának a szervezésében szakmai kiránduláson vehettek részt 2014. december 1-én. A kirándulás egy egész napot vett igénybe, hiszen reggel 8 órától délután 5 óráig tartott, célja pedig az egészségturizmus gyakorlati példákon keresztül történő mélyebb megismerése mellett, a Balaton turisztikai régió két jelentős gyógyhelyének, Tapolcának és Hévíznek a meglátogatása, valamint a településeken működő, a gyógyturisztikai kínálatot meghatározó szolgáltatók tevékenységének részletes megismerése volt.
A korán keléstől és a hűvös, esős időjárástól sem visszariadó lelkes csapat tagjai elsőként a tapolcai Hunguest Hotel Pelion gyógyászati részlegét és a hozzá kapcsolódó gyógybarlangot tekintették meg, valamint megismerkedtek a szálloda által nyújtott gyógyászati és egyéb szolgáltatásokkal is.
A következő állomás a hévízi Szent András Reumakórház és a hozzá tartozó Tófürdő volt, ahol a hallgatók a magas színvonalú bemutatásnak köszönhetően részletesen megismerkedhettek a különböző speciális hévízi gyógykezelésekkel, gyógyvízzel, gyógyiszappal, azok jótékony hatásával, valamint a kórház jelenlegi helyzetével és jövőbeni potenciális lehetőségeivel.
A kirándulás utolsó állomása Hévíz 5 csillagos szállodája, a Lotus Therme volt, ahol a diákok tapasztalatot szerezhettek egy 5 csillagos gyógyszállodával kapcsolatban, valamint lehetőségük nyílt a kórházban korábban már részletesen megismert gyógyászati kezelések minőségi és árszínvonalbeli összehasonlítására.
A szakmai fejlődés szempontjából a kirándulás páratlan lehetőség volt az érdeklődők számára, hiszen a nap folyamán lehetőséget kaptak a régió meghatározó, azonban különböző természeti adottságokra épülő gyógyhelyeinek és két különböző kategóriájú gyógyszállodájának közvetlen összehasonlítására.”
A beszámolót Strack Flórián, Turizmus-vendéglátás szakos hallgató készítette.
2015. július 20-23. között Liège-ben megrendezésre kerül a második Francia Nyelvi Világfórum, melyre 18 és 35 év közötti résztvevőket várnak. A fórum az alábbi öt fő témakör köré szerveződik: 1.) oktatás; 2.) gazdaság; 3.) kultúra; 4.) a nyelv és kreativitás kapcsolata; 5.) az állampolgári részvétel. Az említett témákban megvalósult innovatív projektek francia nyelven kerülnek bemutatásra a három napos rendezvényen, mely egyben vitafórumoknak, workshopoknak is teret ad. A jelentkezés feltétele: valamelyik témához kötődő kreatív projektet francia nyelven kell bemutatni a 18-35 év közötti résztvevőnek.
A fórum lehetőséget adhat magyar fiatalok számára különböző innovatív projektjeik és kutatási eredményeik bemutatására egy nemzetközi fórumon. A rendezvényre 2014. december 15-ig lehet jelentkezni az innovatív projektek rövid leírásával az alábbi weboldalon keresztül: http://www.forumfrancophonie.org/content/le-forum
Alább olvasható a francia nyelvű jelentkezésre szóló felhívás.
Participez !
Du 20 au 23 juillet 2015, le monde de la créativité francophone se réunira à Liège à l’occasion du 2e Forum mondial de la langue française.
Le Forum est conçu comme une expérience dynamique à vivre de plusieurs manières :
· Des ateliers, des lab fabs et des expositions pour apprendre, se former, faire ensemble et co-construire ;
· Des conférences et des débats pour réfléchir, analyser, diffuser des idées nouvelles ;
· Un espace de réseautage dédié aux échanges et à la rencontre.
Vous aimez et parlez la langue française, et elle est au cœur de votre démarche ; vous êtes âgé(e) de 18 à 35 ans et impliqué(e) dans un projet créatif et innovant? Ou vous souhaitez présenter les activités de votre association, de votre organisation ou de votre entreprise ? Le Forum s’adresse aux entrepreneurs/euses ou futurs entrepreneurs/euses, enseignant(e)s, chercheurs/euses, étudiant(e)s, artistes…et plus généralement à tous ceux qui font bouger les lignes traditionnelles dans et autour de leur domaine d’activité.
Le Forum propose cinq axes de travail : l’éducation, l’économie, la culture et les industries culturelles, la relation entre langue et créativité et la participation citoyenne.
Participez au Forum selon un des trois modes ci-dessous :
· Rejoignez-nous en nous proposant dès maintenant votre projet autour du thème de la « francophonie créative » selon l’espace qui vous convient (ateliers, lab fabs, expositions, conférences, débats) et dans l’un des 5 axes.
· Inscrivez-vous à un hackathon “HackXplore de l’audiovisuel” ou à des rencontres d’entreprises Nord-Sud “Francollia”.
· Participez à un ou plusieurs axes qui vous intéressent.
Vous pouvez, dès à présent, vous inscrire à ce laboratoire d’innovation et de création ! Nous vous invitons à poser votre candidature avant le 15 décembre 2014 ! Vous serez avertis par courriel dans le courant du mois de février 2015 de la décision prise quant à votre candidature. Un hackathon audiovisuel et des rencontres d’entreprises Francollia sont également prévus et feront l’objet d’un appel particulier.
See more at: http://www.forumfrancophonie.org/content/participez#cond
„Az Óperenciás tengeren túl, az Üveghegyen innen, éppen a Sarkkörön, a Mikulás otthonában, egy Rovaniemi nevű városban töltöttük Erasmus szemeszterünket. Arról meggyőződtünk, hogy ő létezik, bár ezt a sarki fényről nem mondhatjuk el, de ezt leszámítva ezen a helyen valóra vált minden kívánságunk. Többek között kaptunk egy szakmai gyakorlati lehetőséget a Multidimensional Tourism Insitute-tól, melynek témája a Duna Régió kutatása katasztrófavédelmi szempontból. A hangsúlyt a nemzetközi és szervezeti együttműködésre és kommunikációra fektettük a különböző intézmények között. Eddigi kutatási eredményeinket az október végi International Forum of Safeguarding Tourism nevű/című konferencián prezentáltuk nagy sikerrel. Mindamellett, hogy nemzetközi kapcsolatokat építettünk, sok tapasztalattal és motivációval gazdagodtunk továbbá meghívást kaptunk tanulmányaink folytatására a Floridai Egyetem igazgatójától. A meggyőző eredményeknek köszönhetően felmerült a tanulmány bővítésének lehetősége, szponzorok támogatásával.”
Írta: Szakács Bernadett és Sándor Barbara, turizmus-vendéglátás alapszak
Üdvözletemet küldöm Ausztriából. Husz Attila a nevem és Erasmus ösztöndíjasként tanulok itt Bad Gleichenberg-ben, Európa legapróbb kampuszán. Az első három héten Grazban laktam, amíg az intenzív német kurzus és az orientációs program zajlott. Elég sokat fejlődött a német tudásom ez alatt, valamint rengeteg új és érdekes emberrel ismerkedtem meg. 45 országból érkeztek ide diákok a világ minden részéről szinte. Graz gyönyörű, szórakoztató és élhető város, nagyon sok programot szerveztek nekünk a három hét alatt. Ehhez képest Bad Gleichenberg egy aprócska város, de festőien szép helyen fekszik. Rettentő modern a suli épülete és maga a város is rendezett és csodálatos. Nem volt nehéz alkalmazkodnom egyik városhoz sem, így nagyon jól telik a szemeszterem. Remélem egyre jobb és jobb lesz.
Husz Attila
Dzień dobry, azaz jó napot mindenkinek! Immáron két és fél hónapja tartózkodom az észak-lengyel városban, Szczecinben az Erasmus-program keretében. A várost illetően nincs okom panaszra, az ugyanis a történelmi, monumentális épületek és a modern nyugat keveréke. A város tavairól és folyójáról, az Oderáról és a kevesebb mint 100 km-re lévő Balti-tengerről nem is beszélve! Mindenki találhat itt tehát a számára megfelelő kirándulási lehetőséget.
Amiért a várost különösen szeretem, az a rengeteg zöldterület, ami nemcsak a parkokat foglalja magában, hanem a rengeteg fát és füves területet is, amelyek a villamos-útvonalakat övezik. Nagy érdeklődéssel figyelem az itt élők szokásait, legyen szó a napi rutinjukról vagy az étkezési szokásaikról. Röviden úgy foglalnám össze, hogy a lengyeleknek sok közös vonásuk van a magyarokkal, de azért találkozik az ember meglepő dolgokkal. A legtöbb időmet ugyanakkor a többi Erasmus-diákkal töltöm. Számomra az egyik legnagyobb élmény ennyi különböző nemzetiségű emberrel megismerkedni, amit nemcsak az Erasmus Student Network sokszínű programjai biztosítanak, hanem a kollégiumokban összegyűlt közel kétszáz hallgatóból is nagyon jó közösségek alakultak. Mind hasonló cipőben járunk, hasonló feladatokkal szembesülünk mindennapjaink során, a tömegközlekedéstől kezdve a lengyel nyelv tanulásáig, de együtt minden sokkal könnyebben megy.
Üdv:
Simon Barbara