október 2010 - Pannon Egyetem - GTK
mobile menu icon
mobile menu icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
switch icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
PE icon

ÖtKARikás játékok

kosárIdén ismét megrendezésre kerül az ÖtKARikás játékok sportvetélkedő, amely immár több éves múltra tekint vissza egyetemünkön.

November 8-18. között az egyetem által kínált legtöbb sportágban megmérkőzhetnek a hallgatók és az oktatók.

Íme a sportágak, amelyek közül választhattok: floorball, póker, darts, tollaslabda, tenisz, atlétika, falmászás, fallabda, asztalitenisz, biliárd, body building, csocsó, evezés, kosárlabda, labdarúgás, lábtenisz, röplabda, sakk és sporttörténeti vetélkedő.

A sportágakra csoportban, vagy egyénileg is lehet jelentkezni. Jelentkezési határidő: 2010. november 5. 20.00 óra.

Nevezés és további részletek itt.

ÖtKARikás játékokra fel! A jó szórakozás és az olimpiai hangulat garantált! 🙂

Fordítóverseny egyetemistáknak és középiskolásoknak

Egyetemünk Idegennyelvi Oktatási Központja november 9-én ismét megrendezi szakszövegfordító versenyét angol, német és olasz nyelvből. A megmérettetésre egyetemi hallgatók és középiskolás diákok egyaránt jelentkezhetnek.

A verseny 18.00 órakor kezdődik az N/110-es teremben (Wartha Vince u., N épület), szótár használható, amelyről a versenyzőknek maguknak kell gondoskodni.

Bővebb információt a versenyleírásban és a versenyfelhívásban olvashattok.

Zonta ösztöndíj

A nemzetközi Zonta szervezet Veszprémi Klubja pályázatot hirdet Zonta ösztöndíj elnyerésére, amelynek összege 100.000 Ft.

A pályázat beküldési határideje: 2010. október 30.

A részletes pályázati kiírás és űrlap letölthető itt.

Számvitelben is elsők!

plszkv_2010_versenylogoA Pécsett megrendezett Dr. Papp László Számviteli esettanulmány versenyen a Hegedűs Andrea, Krausz Péter, Nagy Tamás Számvitel mesterszak II. évfolyam és Hargitai Dávid Máté Vezetés és Szervezés mesterszak I. évfolyamos hallgatókból álló ATP Development a hazai mezőny legjobb csapata lett!

Az összesített versenyen 2. helyezést elérő csapat – megelőzve a 2 alkalommal nyertes Pécsi Közgázt – 13 másik felsőoktatási intézmény 20 csapatát utasította a háta mögé.

A versenyen valós számviteli és controlling esettanulmányt kellett megoldaniuk 24 óra alatt, s az eredményeket másnap vezetői összefoglalóban prezentálni. Az ATP Development prezentációjában jövőre orientált, több szcenárióval (negatív, pozitív esetű) ellátott, bevételnövelő és tevékenységbővítést megcélzó fejlesztési tervvel állt elő, amelyben a Karon elsajátított menedzsment elemzési módszereket is használták, s vezetői controlling rendszert vázoltak fel stratégiai szövetségek kiaknázása mellett.

Eredményükhöz gratulálunk és reméljük, még számos versenyben elért kiváló teljesítményükről tudunk hírt adni!

Az én Erasmus-sztorim: La bamba

erasm11-kor találka a “kéznél” a lengyel lányokkal, majd irány az egyetem. Ott végül is kiderült számukra, hogy nem feltétlen kell hinni az előzetes tantárgylistának és a tanulmányi szerződésnek. Osman magyarázott valamit, hogy a török felsőoktatásban megváltoztattak pár dolgot, de igazából nem értettem… Nem baj, körülbelül azt fogjuk tanulni amit szerettünk volna eredetileg, csak más a neve. Újabb papírmunka!!! Jeee!

Végül is ugyanazok lesznek a tantárgyaink egy-egy kivétellel. Péntekenként utazunk az anyaintézménybe Aydinba, hogy délelőtt az Alejandrók nyelvét, délután pedig megtanuljuk, hogy hogyan kell helyesen öt rakit kérni. Az órarendről később, mert a jövő hét lesz az első itt, és még lehetőség van törölni, illetve cserélni. Nyolc tantárgyam van egyelőre, ami itt 26 kreditet ér.

Az egyetem után Hakannal elmentünk enni, mert ő eléggé másnapos lett az előző estétől (nekem kellett felcpelnem a szobájába), csakúgy mint a lányok. Nem ismerik a béres cseppet 🙂

Épp a pénteki nagy ima közben ettünk a belvárosban egy kicsi dzsámi (mecset) mellett. Nagyon jól esett. Ott ettem az első levesem mióta itt vagyok.  Ebéd után szétválltunk, elindultam egyedül a pénteki bazárba, ahol hirtelen mindenki a barátom lett, aztán nem. Mondtam nekik, hogy én diák vagyok és most biztos nem fogok vásárolni semmit se. Zseniális színészek, már-már elhizzem hogy meg vannak sértődve ezen. Szerintem simán le lehetne cserélni a Barátok közt és a Jóban rosszban sztárszereplőit bármelyikre. Akkor tuti minden este a tévén lógnék…

Találtam egy olcsó helyet, ahol van diákoknak valamilyen étel olcsón. Aztán az is lehet hogy mégsem az, törökül volt kiírva. Talán a jövő héten megnézem.
Este Hakan mondta, hogy menjünk be a városba, mert itt van egy barátja, akitől el szeretne búcsúzni, mert megy az Alehandrókhoz egy évre Erasmussal. Sétánk alatt még jobban megismertem a várost, voltam a kis szigeten is, ami tulajdonképpen egy erőd is egyben. Itt végre megkóstolhattam a tengert. Finom sós volt 🙂 Végül egy főút menti bárban kötöttünk ki, ahol rendeltünk egy cosmopolitan “Fishbowlt” ami igazából egy akvárium teli koktéllal (pár liter). Eléggé hogy is mondjam.. .. lányos ital, de ez elég volt ahhoz, hogy a többiek kiálljanak karaokézni. Az első és egyben az utolsó szám amit énekeltem, s ezzel be is fejezném: La bamba…

Nemzeti célok, közérdek, arányos teherviselés

Fotó: Szaksz Balázs

Fotó: Szaksz Balázs

E három gondolat határozza meg a fejlesztés irányát – fogalmazott Fellegi Tamás miniszter tegnap a Karunkon tartott előadásán.

Fellegi Tamás kiváló előadó, de ez nem meglepő, hiszen annak, aki a Connecticut Egyetemen, a New York-i New Schoolban, az ELTE-n és a Századvég Politikai Iskolán is oktatott, szüksége van e tulajdonságra. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetője tegnapi előadásában mindenki számára érthetően felvázolta a nemzeti gazdaságpolitika meghatározó sarokpontjait, valamint kitért a kihívásokra és a legfőbb célokra.

A miniszter legelőször a magyar gazdaság előtt álló problémákat fogalmazta meg. Véleménye szerint halmozottan hátrányos helyzet tapasztalható hazánkban: teljesen szétesett az állami működés, elharapózott a korrupció, a közérdeket háttérbe szorítja az egyéni érdek – az elmúlt években nem feltétlenül az állami vagyont hordták szét, hanem azokat a pénzeket, amelyeket a fejlesztésre kellett volna fordítani. Emellett magas a munkanélküliség – 10 % körüli –, és alacsony a foglalkoztatottság – az Európai Unióban hátulról a harmadikak vagyunk ezen a területen. Elviselhetetlenül megnövekedett a bürokrácia, és hatalmas ballasztot jelent az eladósodottság.

Fotó: Szaksz Balázs

Fotó: Szaksz Balázs

Fellegi Tamás szerint mindezek orvoslásához három stratégiai irányt kell megszabni. Meg kell teremteni a pénzügyi egyensúlyt – idén a hiány nem haladhatja meg a 3,8%-ot, jövőre pedig a 3,0 %-ot –, épp’ ennek teljesítése érdekében vezette be a kormány a válságadót. Másodsorban munkahelyeket muszáj teremteni, és végül be kell indítani a növekedést.

S hogy e célok eléréséhez mi szükséges? Erős állam, mivel a piacot értelemszerűen a profit maximalizálása vezérli, és nem érdeke az állam gazdasági problémáinak megoldása, valamint nincs meg hozzá az eszközrendszere, hogy ezen változtasson – gondoljunk csak a bürokráciára.

A fejlesztés irányát három gondolat köré csoportosította a kormánybiztos: nemzeti célok, közérdek, arányos teherviselés. Ehhez a folyamathoz kapcsolódik a válságadó bevezetése, amely kapcsán Fellegi Tamás leszögezte, nem piacszabályozást jelent a kormány ezen lépése, az majd csak ezek után következik. Példaként említette, hogy a magyar és az uniós távközlési szektort tekintve furcsa aránytalanság érezhető: a mobil távközlés ára nálunk többszöröse (3–12) az uniós átlagnak.

Az előadó kitért a kormány lépései által kiváltott heves ellenreakciókra is. Mint elmondta, a nyári nemzetközi egyeztetések során tárgyalópartnerei kritizálták a kormány adócsökkentési tervét. Válaszul csak annyit tudott felhozni, hogy ez szükséges a növekedés elindulásához, a munkahelyteremtéshez. Szeptemberben aztán a miniszter „megerősítés kapott”, amikor az IMF vezérigazgatója azt nyilatkozta: szemléletváltásra van szükség, a növekedés és a munkahelyteremtés a legfontosabb lépés a világgazdaság fellendüléséhez. Tehát az új rendszer új, adekvát lépéseket kíván: vegyük példának az USA-t vagy Nagy Britanniát, ahol effektíve államosítás zajlott – mivel az állami vagyonnal való gazdálkodás megreformálása nélkül nem lehet előre lépni.

Fotó: Szaksz Balázs

Fotó: Szaksz Balázs

Fellegi Tamás az általános elemzés után a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium működési elveiről és céljairól szólt. A minisztérium feladatköréhez tartozik a fejlesztés és a vagyonpolitika. Komoly problémát jelent számukra a korrupció előretörése, valamint az uniós pénzek korábbi kiszivattyúzása. Az előzetes elemzések alapján arra számítottak, hogy a 8000 milliárd forint uniós társfinanszírozási, fejlesztési forrásból 3000 milliárd forint marad a következő két évre, de mindössze 1800 milliárdot találtak a „kasszában”. Ráadásul a támogatás az elmúlt két évben közel 1000 pályázatra aprózódott szét, amelyek között kevés volt az érték- és munkahelyteremtő beruházás.

A vagyonpolitikában a legfontosabb vezérelv a felelősség és az átláthatóság, az állami tulajdon erősítése és hatékony kezelése. A miniszter úgy fogalmazott, hogy a kormány egyszerűen le akarja bombázni a jelenlegi közbeszerzési rendszert, de az új bevezetése csak 2012. január 1-jével várható. Addig is módosítani, egyszerűsíteni kell a mostanin – például 30%-kal csökkenteni a pályázati adatlapok hosszát.

Végül hallgatói kérdésre válaszolva Fellegi Tamás elmondta, az új, bevezetendő adórendszerben egy átlagos jövedelmű háromgyermekes család valójában nem fizet majd adót, és az új rendszerben senki nem jár rosszul. A miniszter úgy fogalmazott: e kijelentését bárki bármikor számon kérheti rajta.

Valószínűleg nem csak ezért kapott nagy tapsot a miniszter az előadás végén, hanem mert racionálisan, életszerűen, feldolgozhatóan és élvezhetően tudott beszélni a hazánk előtt álló komoly kihívásokról. (Forrás: vehir.hu)

Turizmusért-díjat kapott Dékánunk

andras

A Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Nemzetközi Kapcsolatok és Turizmus Bizottsága az október 23-i ünnep alkalmából a Turizmusért-díjat adományozta Dr. Jancsik Andrásnak.

A veszprémi Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Turizmus Tanszék dékánja, tanszékvezető egyetemi docens, Veszprém megye tudományos életének fejlődése, oktatási színvonalának emelése érdekében kifejtett kiemelkedő oktatói, oktatásszervező, tanszéki és kari vezetői munkássága elismeréseként kapta a kitüntetést.

A kitüntetéshez a Kar dolgozói és hallgatói nevében gratulálunk!

Mindennapi súrlódások

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése alapján idén három közgazdász <a href=”http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2010/”>megosztva kapta</a> az Alfred Nobel emlékére alapított Svéd Jegybank Közgazdaságtudományi Díjat és a vele járó, fejenként 3,33 millió svéd koronát (kb. 100 millió forint). A közgazdászok közül kettő amerikai (<a href=”http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2010/diamond.html”>Diamond</a> és <a href=”http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2010/mortensen.html”>Mortensen</a>), a harmadik (<a href=”http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2010/pissarides.html”>Pissarides</a>) pedig brit-ciprusi állampolgár. Ami összeköti őket, az a – neveik kezdőbetűiből összerakott – DMP-modell család, amelynek alkalmazási területei a munkapiactól kezdve a lakáspiacon keresztül a “házassági piacig” terjednek.
A magyarul általában keresési (párosítási) elméletnek hívott modell család a vegytiszta tankönyvi modellektől eltérően tökéletlen, ún. súrlódásokkal teli piacokban gondolkodik, ahol az egyensúly is másképpen alakul ki, mint a tökéletes piacokon. Ezeken a piacokon nem rengeteg sok arctalan homogén szereplő (eladó és vevő) lép egymással tranzakcióba, hanem heterogén, különböző preferenciákkal rendelkező jogi vagy természetes személy köt egymással decentralizált módon közép- vagy hosszú távra és személyre szóló egyedi szerződést. Egy ilyen szerződés megkötését jól elő kell készíteni, s így időbe kerül az eladók és a vevők egymásra találása. Tipikus példája ennek a munkapiac, ahol egy cégnél meghirdetett adott állásra nem lehet “akárkit”, egy havi munkaórát felvenni, hanem éppen azt kell alkalmazni, aki azt a munkát a legjobban képes elvégezni. Ezt a személyt azonban meg kell találni, ami időbe telik. S ugyanígy: kirúgni sem olyan egyszerű valakit, mert utána el kell tölteni némi időt a megfelelő utánpótlás felkutatásával. De a munkavállalók közül sem megy el senki csak úgy “akárhová” dolgozni, hanem a képesítéseinek, alkatának, természetének, stb. leginkább megfelelő munkát igyekszik felkutatni magának, ami szintén időigényes. A súrlódások számát növeli, hogy az egyes cégek újonnan meghirdetett állásajánlatai hatással vannak a többi cég állásajánlatai betöltési esélyeire. S mivel mindezek a folyamatok egy időben zajlanak, ebből makrogazdasági szinten bizony nem lesz más, mint “súrlódásos” munkanélküliség.
A téma jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni – főleg <a href=”http://www.uni-pannon.hu/”>egyetemünk </a>végzőseinek, akik e jelenségekkel munkapiacra lépésükkor – pl. egy <a href=”http://allasborze.uni-pannon.hu/v2/index.php”>állásbörzén </a>- azonnal szembesülnek is. De a gazdaságpolitika sem mehet el emellett szó nélkül, hiszen a kormányzati intézkedések meghozatalakor számolni kell azzal, hogy azok növelik vagy csökkentik a súrlódásokat. A DMP-modellek jelentőségét éppen alkalmazhatóságuk adja: pl. az Egyesült Királyságban rájöttek, hogy ha 6 hónap munkanélküli segélyezést követően állami programokkal ösztönzik és segítik a munkanélküliek elhelyezkedését, akkor csökken a súrlódásos munkanélküliség. A munkanélküliségi ráta persze így sem lesz nulla a tartósan munkanélküliek miatt, de legalább a munkapiac aktív szereplői gyorsabban rendeződnek párokba.
Vagy itt van másik példaként a házasságok piaca: a megfelelő partner megtalálása rengeteg időbe kerül (s ez így van jól:), s ha már egyszer valakivel “párba rendeződtünk”, vonakodva válunk meg tőle, mert tudjuk, hogy a keresgélést újra kell kezdenünk (hacsak nem éppen az új miatt válunk). E piac súrlódásait mérsékelheti, ha elég jól ismerjük önmagunkat, tudjuk, hogy ki való nekünk és őt hol kell keresni.
Akit megfogott a valóságban (is) jól alkalmazható keresési modellek témája, az olvasgasson sokat ezektől az úriemberektől <a href=”http://econ-www.mit.edu/faculty/pdiamond”>itt,</a> <a href=”http://sites.google.com/site/dalemortensensite/”>itt</a> vagy <a href=”http://personal.lse.ac.uk/pissarid/”>itt</a>.

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése alapján idén három közgazdász megosztva kapta az Alfred Nobel emlékére alapított Svéd Jegybank Közgazdaságtudományi Díjat és a vele járó, fejenként 3,33 millió svéd koronát (kb. 100 millió forint). A közgazdászok közül kettő amerikai (Diamond és Mortensen), a harmadik (Pissarides) pedig brit-ciprusi állampolgár. Ami összeköti őket, az a – neveik kezdőbetűiből összerakott – DMP-modell család, amelynek alkalmazási területei a munkapiactól kezdve a lakáspiacon keresztül a “házassági piacig” terjednek.

A magyarul általában keresési (párosítási) elméletnek hívott modell család a vegytiszta tankönyvi modellektől eltérően tökéletlen, ún. súrlódásokkal teli piacokban gondolkodik, ahol az egyensúly is másképpen alakul ki, mint a tökéletes piacokon. Ezeken a piacokon nem rengeteg sok arctalan homogén zombi lép egymással tranzakcióba, hanem heterogén, különböző preferenciákkal rendelkező jogi vagy természetes személy köt egymással decentralizált módon közép- vagy hosszú távra és személyre szóló egyedi szerződést. Egy ilyen szerződés megkötését jól elő kell készíteni, s így időbe kerül az eladók és a vevők egymásra találása. Tipikus példája ennek a munkapiac, ahol egy cégnél meghirdetett adott állásra nem lehet “akárkit”, egy havi munkaórát felvenni, hanem éppen azt kell alkalmazni, aki azt a munkát a legjobban képes elvégezni. Ezt a személyt azonban meg kell találni, ami időbe telik. S ugyanígy: kirúgni sem olyan egyszerű valakit, mert utána el kell tölteni némi időt a megfelelő utánpótlás felkutatásával. De a munkavállalók közül sem megy el senki csak úgy “akárhová” dolgozni, hanem a képesítéseinek, alkatának, természetének, stb. leginkább megfelelő munkát igyekszik felkutatni magának, ami szintén időigényes. A súrlódások számát növeli, hogy az egyes cégek újonnan meghirdetett állásajánlatai hatással vannak a többi cég állásajánlatai betöltési esélyeire. S mivel mindezek a folyamatok egy időben zajlanak, ebből makrogazdasági szinten bizony nem lesz más, mint “súrlódásos” munkanélküliség.

A téma jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni – főleg egyetemünk végzőseinek, akik e jelenségekkel munkapiacra lépésükkor – pl. egy állásbörzén – azonnal szembesülnek is. De a gazdaságpolitika sem mehet el emellett szó nélkül, hiszen a kormányzati intézkedések meghozatalakor számolni kell azzal, hogy azok növelik vagy csökkentik a súrlódásokat. A DMP-modellek jelentőségét éppen alkalmazhatóságuk adja: pl. az Egyesült Királyságban rájöttek, hogy ha 6 hónap munkanélküli segélyezést követően állami programokkal ösztönzik és segítik a munkanélküliek elhelyezkedését, akkor csökken a súrlódásos munkanélküliség. A munkanélküliségi ráta persze így sem lesz nulla a tartósan munkanélküliek miatt, de legalább a munkapiac aktív szereplői gyorsabban rendeződnek párokba.

Vagy itt van másik példaként a házasságok piaca: a megfelelő partner megtalálása rengeteg időbe kerül (s ez így van jól:), s ha már egyszer valakivel “párba rendeződtünk”, vonakodva válunk meg tőle, mert tudjuk, hogy a keresgélést újra kell kezdenünk (hacsak nem éppen az új miatt válunk). E piac súrlódásait mérsékelheti, ha elég jól ismerjük önmagunkat, tudjuk, hogy ki való nekünk és őt hol kell keresni.

Akit megfogott a valóságban (is) jól alkalmazható keresési modellek témája, az olvasgasson sokat ezektől az úriemberektől itt, itt vagy itt.

Reading Journey 2010-2011

Kölcsönözz ki és olvass el négy könyvet az Amerikai kuckó, EKMKKI könyvgyűjteményéből és számolj be róluk keddenként az angol nyelvű könyvklubon 2011. június 21-ig, és így máris részt veszel a sorsoláson, ahol Lumix FZ38-as fényképezőt, Dell inspiratio mini 1011 netbookot, Ipod Shuffle-t és feldobox ” kalandra fel” ajándékcsomagot nyerhetsz.

Részletek itt.

CCUSA tájékoztató

ccusa

Kedves Diákok!

A figyelmetekbe ajánlanám a CCUSA  felhívását:

Szeretnéd magadat külföldön kipróbálni és emellett rengeteg élménnyel és ismerőssel gazdagodni?

Szeretnéd tudni milyen munkalehetőségeket kínálunk?

Gyere a CCUSA-val dolgozni az Egyesült Államokba vagy Kanadába!

Amit kínálunk:  -Munkalehetőség amerikai gyerektáborokban.

-Vendéglátóipari munkalehetőség Amerikában.

Szeretettel várunk Veszprémben, Október 27-én 16 órától, az idén az USA-ban járt Pannon Egyetemi hallgatók élménybeszámolójára, illetve November 3-án, 16:00-kor egy tájékoztatónkon, ahol bemutatjuk, a jelentkezés menetét, illetve mindenről bővebb információval szolgálunk.

A programok pontos helyszíne:

Eötvös Károly Megyei Könyvtár, Nagy László terem.

Veszprém, Komakút tér 3.

időpontja:

2010 Október 27 (Szerda) 16:00,  illetve 2010 november 3. szerda 16:00


Amennyiben nem megfelelő egyik időpont sem, a Pannon Egyetem B Épületének a 212-es terémben megismételjük a tájékoztatót November 9-én, Kedden 17 órai kezdettel.

További információ: www.ccusa.hu


További információ:

Szabó Zénó (CCUSA veszprémi képviselő)

+36-30/391-1749

szabzen@hotmail.com

<<<

Archívum

powered by wordpress - made by us
Vissza az oldal tetejére.