december 2009 - Pannon Egyetem - GTK
mobile menu icon
mobile menu icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
switch icon
facebook icon
instagram icon
youtube icon
spotify icon
uni-pan icon
linkedin icon
webshop icon
PE icon

2010…

CC licence: Nikolay Rainov, www.ImagesFromBulgaria.com

CC licence: Nikolay Rainov, www.ImagesFromBulgaria.com

Jelentem hát a hölgyeknek s uraknak, hogy míg önök itt ölébe csücsültek Pezsgős jókedvnek s rózsás hangulatnak, s mulatnak, azalatt meghalt az öreg Náthán, akinek bánat-batyu volt a hátán, meghalt a könnyet mázoló, vesékbe gázoló, rossz portékákkal házaló Ó esztendő, S most új, vígabb élet kezdendő!

/Tóth Árpád/

Boldog, Békés Új Évet kívánunk Mindenkinek!

Két ünnep között: újra a vizsgák bűvkörében(?)

www.flickr.com/photos/dcjohn/ CC BY 2.0

www.flickr.com/photos/dcjohn/ CC BY 2.0

Tulajdonképpen fél lábbal már kint vagyok az egyetemről, hiszen „csak” egy szakdolgozat választ el az államvizsgától. Azonban most is erősen él bennem, hogy milyen is az igazi vizsgaidőszak-feeling. Első félév analízis, harmadik ált.men, és az ötödikben a termelésmenedzsment – talán ezek voltak számomra a legnehezebb tárgyak, de megnyugtatok mindenkit, teljesíthetőek!

Azonban kezdjük az elején. Mit is tudnék rutinos rókaként tanácsolni? Semmit, hiszen többféle típusú ember van (auditív, verbális stb…), ennek függvénye, hogy kinek melyik módszer válik be jobban, melyik hatékonyabb! Inkább leírom, hogy én hogyan készültem/készülök, mi volt nálam annak a titka, hogy egyik tárgy sem okozott túlzottan nagy nehézséget.

Pontosan tájékozódtam a vizsgakövetelményről, és tisztában voltam azzal, hogy milyen jellegű feladatok várhatóak. Sokszor fel is raknak az oktatók minta zh-t, vizsgát, ami nekem nagyon sokat segít mindig. Mielőtt nekiállok a nagy tanulásnak, megnézem a próba feladatsort, ezzel állítom rá az agyamat arra, hogyan olvassa a jegyzetet, a könyvet, mire kell összpontosítani. Ezen kívül több felsőévest is „meginterjúvolok” az egyes tárgyakkal kapcsolatos élményük felől, azonban azt sosem hagyom, hogy a különböző híresztelések, mint például az „Á, ez a tárgy esélytelen, elsőre úgy se mész át, ez nagyon nehéz stb…” jellegű mondatok nagyon hatalmukba kerítsenek. Egyrészt – mint minden az életben – a vizsga nehézségi szintjének megélése is szubjektív és az emberek képessége is különböző, valakinek kevesebb tanulás, valakinek viszont jóval több kell ugyanazon eredmény eléréséhez, másrészt nagyon fontos a hozzáállás. Ha úgy készülök, úgy megyek el vizsgázni, hogy végig azt mondogatom; „Á, ez baromi nehéz, nem bírom felfogni, hogy mit ír a könyv!”, „Tuti nem lesz meg ma ez!” és hasonló gondolatok, akkor csak azt lehet elérni, hogy az agy végre is hajtja az utasításokat, és utána már nem csoda, hogy tényleg megbukok. Ezért optimistán állok a vizsgákhoz is, és mindig megadom magamnak az esélyt arra, hogy sikerülhessenek.

Sosem lehet tudni, hogy mi történik. Ha nem vittem túlzásba a tanulást, akkor is meg van az esélye, hogy pont az a kérdés köszönjön vissza, amire tudom a választ. Ha az ültetés kedvező, az is sokat segíthet olykor, illetve néha van úgy, hogy a felügyelőt újságolvasós kedvében találjuk… no de tréfát félretéve, ugye az utóbbiakra nem lehet alapozni, és senkit sem bíztatnék ilyesmire! Azt viszont kijelenthetem, hogy amikor belefektettem energiát a tanulásba, mindig meg is lett az eredménye. Néha elég volt egy éjszaka, előfordult olyan is, mikor több mint egy hetet tanultam valamire. De mindig a végeredmény számított, az hogy sikerült!

Kötelező emelt szintű érettségi 2014-től

www.flickr.com/photos/purplepick/ CC BY-SA 2.0

www.flickr.com/photos/purplepick/ CC BY-SA 2.0

Emelt szintű érettségihez kötik a 2014 szeptemberétől induló képzések esetében a felsőoktatási felvételit – döntött a változtatásról december 14-én az Országgyűlés. A tárgyakat a kormány és a felsőoktatási intézmények határozzák majd meg. A közoktatási törvény az alap és osztatlan képzéseket érinti, melyek esetében a kormány határozza majd meg azt is, hogy mely körülmények között lehet megkövetelni az egészségügyi, illetve a pályaalkalmassági vizsgálatot.

Az előterjesztés 50 százalékos elfogadottságot megkövetelő részeit 199 igen, 147 nem szavazattal és 2 tartózkodással fogadta el a törvényhozás. A kétharmados többséget igénylő pontokat viszont 201 igen, 147 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett elutasította. Ez utóbbiak a klubrádio.hu-n közölt MTI információk szerint a közoktatási intézmények vezetőinek, igazgatóinak kinevezéséhez és a vezetői programok elfogadásához az intézményi közösségek, mint a diákönkormányzat, a szülői munkaközösség, vagy az iskolaszék beleegyezését tették volna kötelezővé.
(Forrás: www.edupress.hu)

Az én Erasmus-sztorim… – A karácsony

13943_1271244991302_1535209704_694420_236334_nMajdnem két hónapja nem láttam a családomat, és nemsokára utazok haza. Erasmusos diákként el kell fogadni, hogy nem lehet mindig hazautazni, ha beteg vagy, vagy éppen szomorú. Egy új élet kezdődött, amikor legfőképpen csak egy emberre tudsz számítani: saját magadra. Egyszer meg kell tanulni elszakadni a „fészektől”, és elkezdeni egy felelősségteljes életet: a felnőtt életet. Eddig sem voltam távol a felnőttlét küszöbétől, de az Erasmussal akarva-akaratlanul át kellett lépnem azt.

Vasárnapi napon esett le az első hó, és gyönyörködtem benne miközben készítettem az ebédet – egyedül. Finom ebédet készítek, vagy készítünk közösen az Erasmusosokkal, de akkor is hiányzik valami: A Család. Mikor láttam, hogy a szülők gyermeküket szánkón húzzák, kicsit összeszorult a szívem. Hiába vagyok már nagy, de mikor hó van, otthon mindig megkérem apukámat, hogy húzzon egy kicsit; nem is a szánkózás kedvéért, hanem azért mert emlékeztet arra, mikor még kicsi voltam, és együtt töltöttük a napokat. Minden évben együtt megyünk el karácsonyfát venni, de idén sajnos nem voltam ott. Viszont úgy gondolom egy hosszabb távollét (az esetemben az Erasmus) megmutatta azt, hogy mennyire fontos, hogy tudd, mindig van hova hazamenned. Mindig van, aki vár rád, és az a család. Ez a karácsony más lesz, mint a többi, soha nem vártam ennyire, mint most. Nem az ajándékok miatt, hanem mert együtt lehet végre a család, a legfontosabb értékünk. Hó, nevetés, finom ételek, az otthon illata, és ennek mind részese lehetek, mind részesei lehetünk!

Boldog karácsonyt Mindenkinek!

Karácsony

CC BY-SA 2.0

CC BY-SA 2.0

Fújhat bármiféle szél, válhat gonosszá a tél, az este békét igér.
Lassan itt a pillanat, talán ma felenged a fagy az összes jég szív alatt.
Kinn a hóesés minden lábnyomot befed, ahogy a hit a sok sebet,
És a fák felett valahol ott lebeg a halk csengőszó.

/Berkes Gábor/

Boldog, békés Karácsonyt kívánunk Mindenkinek!

Keresztféléves jelentkezés: dokumentumpótlás, sorrendmódosítás határideje január 4.

http://my.aegean.gr/gallery/4947-1/girl-sitting-laptop.gif

http://my.aegean.gr/gallery/4947-1/girl-sitting-laptop.gif

A keresztféléves képzésekre jelentkezőknek jelentkezésük beadását követően is akadnak még teendőik: a regisztrációs levél alapján mindenkinek, így az e-felvételizőknek is ellenőrizniük kell adataikat, illetve változás esetén módosítaniuk kell azokat. Erre és a hiányzó dokumentumok pótlására 2010. január 4-ig van lehetőség. A jelentkezők emellett egyszer módosíthatják jelentkezési sorrendjüket is.

Azok a jelentkezők, akikről az adatok feldolgozásakor kiderült, hogy hiányosan adták be felvételi lapjukat, felszólítást kapnak a hiányzó adatok pótlására. Aki felvételi lapján megadta e-mail címét is, az elektronikus levél formájában kap erről értesítést. A pótlásra a felszólítás kézhezvételét követő 8 napon belül nyílik lehetőség, ha azonban ez elmarad, az Oktatási Hivatal részben vagy egészben is elutasíthatja jelentkezési kérelmet. Mivel az e-felvételi kizárja a hiányos adatkitöltést, nekik csak a regisztrációs levél kézhez vételekor van feladatuk: ellenőrizniük kell, hogy a megadott adataik, jelentkezéseik pontosan kerültek-e be a központi felvételi adatbázisba.
Regisztrációs levelet minden felvételiző kap, aki érvényes jelentkezést nyújtott be, így minden jelentkezőnek ellenőriznie kell megadott adatait. A levélben található egy 12 jegyű szám is – ez az ún. felvételi azonosító szám, ami megegyezik a felvételi lapon találhatóval -, erre a számra kell hivatkozni minden további ügyintézés során. Akik nem kapják meg december végéig regisztrációs levelüket, azoknak az Educatio Nonprofit Kft. ügyfélszolgálatán kell jelezniük ezt.
A jelentkezőknek lehetőségük van továbbá adataik módosítására, amennyiben azok időközben megváltoztak vagy az adatrögzítés során hiba történt. Egy alkalommal módosítható a jelentkezéskor megadott sorrend is, de új szakok megadása már nem lehetséges. Az adatmódosításhoz és a sorrend megváltoztatáshoz szükséges formanyomtatványok a felvi.hu-n található Kérvénytárból tölthetők le.
A felvételizők három különböző módon nyújthatják be a pótlásokat, változásokat: elektronikusan a felvi.hu-n tehetik meg, postai úton az Oktatási Hivatal címére kell postázniuk, személyesen pedig az Educatio Ügyfélszolgálatán adhatják le a szükséges iratokat. Ezt 2010. január 4-ig van lehetőségük megtenni a keresztfélévre jelentkezőknek.
(Forrás: www.edupress.hu)

Erasmus kontra…

…avagy a pozitív oldal után most nézzük meg az árnyoldalakat…

– Akármennyit kapsz az EU-tól, a nagy része az elején elfogy.

– Bárhogy igyekszel megismerni a helyieket, több Erasmusos barátod lesz, mint helyi. Ez nem tudom, miért van, de eddig akárkivel beszéltem, ezt mondta. Még akkor is így van, ha tudsz az adott ország nyelvén és tényleg próbálsz nem csak Erasmusokkal lenni.

– Életedben talán először tényleg neked kell elmosogatnod, mindig, senki más nem csinálja meg helyetted, ugyanez a ruhamosással, a takarítással, és boltba is neked kell menned.

– Egy idő után baromi unalmas kezd lenni az a (jó esetben) tízféle kaja, amit kevesebb mint 30 perc alatt el tudsz készíteni. (Főzésre több időd általában nincs.) (De olyat is ismerek, akinél az a változatosság, hogy nem pizzát eszik, hanem mondjuk spagettit.)

– Nem egyszerű a helyi konyhát megismerni egy olyan országban, ahol még a boltban vett kaja is drága, étterembe járni vagy menzán enni… – na erről ne is beszéljünk.

– Gyakorlatilag csak egyetemistákkal vagy, a társadalom többi korosztályát/rétegét így nem nagyon ismered meg.

– Elfelejtesz magyar billentyűzettel gépelni, mert egyfolytában szükséged van a helyi karakterekre. Még jó, hogy a spanyolban vannak ékezetek, így csak a hosszú ű-nél meg ő-nél váltasz magyarra, billentyűzetkombinációval.

– Néha nagyon unalmas egyedül lenni, ha a lakótársak épp elutaznak hétvégére…

Vizsgaidőszak

Elindult a vizsgaidőszak. Az ehhez kapcsolódó új információkról az Egyetem TV is beszámolt.

Mesterszakok – Felvételi időpontok

Az alábbi időpontokban kerülnek megrendezésre a Felvételi elbeszélgetések a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karán:

Közgazdasági elemző (angol és magyar nyelven)

helyszín: „A” épület Kari Könyvtár (204-es terem)

időpont:  01.06. 09:00 óra


Master of Business Administration (MBA)

helyszín: „A” épület 122-es terem

időpont:  01.06. 09:00 óra

PE-GTK vezetés és szervezés

helyszín: „A” épület 122-es terem

időpont:  01.06. 14:00 óra

Logisztikai menedzsment

helyszín: „A” épület 122-es terem

időpont:  01.07. 09:00 óra

Műszaki menedzser

helyszín: „A” épület 122-es terem

időpont:  01.07. 14:00 óra

Számvitel

helyszín: „A” épület A7-es terem

időpont:  01.06. és 01.07. 09:00 óra

Felvételi tippek és praktikák 7. – Nappali, vagy levelező?

A felvételi döntés során azt is számba kell venni, hogy nappali, vagy levelező képzést válasszunk. Bár ez a kérdés talán nem a legnehezebbek közé tartozik, azért érdemes végiggondolni a lehetőségeket.

Nappali tagozatosok esetében az oktatás hétfőtől péntekig történik, azonban a kreditrendszer sajátosságai miatt a hallgatók maguk állíthatják össze órarendjüket igényeik szerint. A mintatantervtől való eltérést – kevesebb óra felvételét például – nem igazán ajánljuk, hiszen bizonyos tantárgyak egymásra épülnek, így nem teljesítésük esetén előfordulhat, hogy a tanulmányi idő hosszabbodik. Nappali tagozaton magas óraszámban történik a nyelvoktatás, kis csoportokban, mely lehetővé teszi, hogy a diplomához szükséges előírásnak megfelelő nyelvvizsgát megszerezhessék a hallgatók és szaknyelvet magabiztosan tudják használni.

Levelező képzésünket akkor ajánljuk, ha például munka mellett szeretné valaki megszerezni a diplomát, vagy napirendjével nem tudja összeegyeztetni a heti 5 napból álló képzési rendet. Ebben a képzési formában ugyanis szombati napokon van oktatás, jellemzően 9-17h között, egy-két választható tantárgy esetében pedig előfordul (ezek számát lehetőségeinkhez képest minden tanévben minimalizáljuk), hogy péntek délután.Levelező képzés során azonban a kontaktórák száma sajnos – pont az időbeosztásból adódóan – kevesebb, mint nappali tagozaton, így valamennyivel több egyéni felkészülést kíván, mint a nappali tagozatos hallgatóktól. Ez abból adódik, hogy a levelezősök is ugyanazon ismereteket sajátítják el, mint nappali tagozatos társaik. A felkészülést azonban számos, az ún. Moodle-rendszerben elérhető segédanyag, jegyzet is segíti.

Bármelyik tagozaton jogosultak a hallgatók a nemzetközi tanulmányi ösztöndíjak, speciális, kiegészítő, szociális és egyéb ösztöndíjak megpályázására – ezek feltételeit a pályázati kiírások tartalmazzák, azonban felhívnánk a figyelmet arra, hogy általában a költségtérítéses hallgatók ezen ösztöndíjakra, valamint egyéb juttatásokra – például lakhatási támogatás, könyvtámogatás – nem jogosultak. Mindkét tagozaton lehetőség van egyetemi öntevékeny csoportokba való bekapcsolódásra, valamint a pezsgő egyetemi életben való részvételre.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a költségtérítéses státuszból államilag finanszírozott státuszba át lehet kerülni, ugyanis a megüresedett állami helyekre átsorolási pályázatot hirdetünk – az üres helyek függvényében, jellemzően minden egyes félévben, érdemes tehát jó tanulmányi eredményt elérni már az első félévtől!

<<<

Archívum

powered by wordpress - made by us
Vissza az oldal tetejére.