Több, mint 2000 éve foglalkoztatja az emberiséget ez a kérdés: már az ókori Görögország egyik leghíresebb filozófusa, Szócratész (K.e. 469-399) is értekezett a témáról, – az ő gondolatait tanítványa, Xenophon rögzítette.
Szókratész szerint egy vezetőnek jól láthatóan az élen kell járnia, rendelkeznie kell a szükséges technikai és szakmai tudással, példát kell mutatnia, osztoznia kell az adott küldetés kockázataiban, a nehéz helyzetekben tartania kell a lelket az emberekben, és emlékeztetnie kell őket törekvéseik magasabbrendű céljára. A vezetőnek empátiát kell mutatni a vezetettek felé, és határozottnak kell lennie, hogy elnyerje a tiszteletüket.
A modern embert a XXI. század megváltozott körülményei között változatlanul foglalkoztatja a stratégiai vezetés kérdése, hiszen egy-egy szervezet életbenmaradása, sikere függ tőle. Nem véletlen hát, hogy a Pannon Egyetem MiniMBA programja is a Stratégia modullal indul 2019. szeptember 20-án Veszprémben!
A jelen blogban (hasonlóan a MiniMBA-hez) arra kérdésre keressük a választ, hogy a mi mindent kell tudnia jól csinálni, azaz milyen kompetenciákkal kell rendelkeznie egy stratégiai vezetőnek. Mielőtt azonban a részletekbe belemennénk, fontos hangsúlyozni, hogy az üzleti tudás és a vezetési képesség ma már nemcsak egy szervezet csúcsán lévők, hanem az adott szervezet bármely szintjén aktív vezetők számára egyaránt fontos!
Melyek tehát ezek a kompetenciák? A szakirodalom széles kínálatából az alábbiakban mi most John Adair (2002) „Effective Strategic Leadership” (magyarul „Hatékony Stratégiai Vezetés”) című könyvében[1] megadott kompetencia listát, valamint az ott bemutatott vezetési szinteket ábrázoló modellt osztjuk meg Önökkel. Láthatják majd, hogy Szókratész gondolatai nem állnak nagyon messze a mai társadalomtudósok által vallott elvektől:
Az Adair által megadott stratégiai vezetői kompetenciák:
- Tiszta jövőkép és célorientáltság
- Stratégiai gondolkodás és tervezés
- A stratégia megvalósítása a szervezet működése során.
- Az emberek és az erőforrások megszervezése az igények szerint.
- A szervezet lelkesítése: energia sugárzása, jó hangulat és önbizalom kialakítása.
- Jó kapcsolatok kialakítása az érintettekkel és okos politika.
- A ma vezetőinek helyes kiválasztása és a jövő vezetőinek fejlesztése
Az Adair által kialakított, a vezetés szintjeit ábrázoló modell (amelyben jól láthatóak az átfedések is!):Amennyiben akár munkatársait, akár saját magát szeretné „megmérni” ezen kompetenciák, illetve vezetési szintek mentén, valamint szeretne elgondolkodni a fejlesztés módjain, kattintson az alábbi linkre, és kérje ajándék értékelőlapunkat, amely
- Mélyebb betekintést ad az Adair által megnevezett 7 legfontosabb vezetői kompetencia lényegébe
- Lehetővé teszi a kitöltő számára, hogy megállapítsa erősségeit és fejlesztendő területeit ezen hét kompetencia kapcsán, és
- Alapul szolgál egy vezető és beosztott, illetve kollégák közötti párbeszédhez a közös stratégia minél hatékonyabb elérése érdekében
[1] Adair, J. (2002) Effective Strategic Leadership. London: Macmillan.