Ahhoz, hogy egy csapat innovatív legyen, szükség van arra, hogy az emberek szabadon ki tudják mondani az egyet nem értésüket, megfogalmazhassák az eltérő véleményüket, és szembehelyezkedhessenek a “status quo”-val.
Vezetőként az Ön feladata az, hogy megfelelő körülményeket teremtsen ehhez a nem kis intellektuális bátorságot igénylő viselkedéshez. Ehhez a következő lépéseket javasoljuk:
- Először is vizsgálja meg, hogy Ön vezetőként jutalmazza-e, vagy inkább bünteti az ilyen egyet nem értő, és az embert támadások célpontjává tehető viselkedést.
- A saját viselkedésével küldjön olyan jelzéseket – nyíltan vagy burkoltan -, amelyek nem akadályozzák, hanem segítik a más vélemények kifejezését, és az eredeti, “out-of-the-box” ötletek felvetését.
- Támogassa a csapatát abban, hogy gondolkozásukban lépjenek túl a saját szerepükön vagy szervezeti funkciójukon.
- Jelöljön ki valakit a csapatból, aki az “ördög ügyvédje”-ként megkérdőjelezi az akciókat, és tévedést, hibát keres a tervezett döntésekben. Váltogassa ezt a szerepet a csapat tagjai között, hogy érvényesülhessen a nézőpontok sokfélesége.
- Akkor is fejezze ki köszönetét egy más véleményért, ha nem fogadja el azt, és indokolja meg a döntését.
- Végül mutasson példát a támadhatóságban úgy, hogy megosztja a saját tévedéseit, kérdez, és bevallja, hogy maga sem mindig tudja a megfelelő választ egy helyzetben.
Ha így megteremtjük a lehetőségét a nyílt és őszinte párbeszédnek, segíteni tudjuk a csapatunkat abban, hogy legközelebb ők állhassanak elő egy brilliáns ötlettel a Cég számára!
Forrás:
A Harvard Business Review 2020. október 20-i “The Management Tip of the Day” rovatának közvetítésével Timothy R. Clark “To Foster Innovation, Cultivate a Culture of Intellectual Bravery,” című írása.