ÚJ KÉPZÉS! Az adat hatalom, a Big Data izgalmas világa Téged vár! Ha tudni szeretnéd, hogyan használhatod fel az adatokat a vállalati problémák megoldására, hogyan alkalmazhatod a legmodernebb analitikai módszereket és eszközöket, és hogyan kommunikálhatod az eredményeket hatékonyan és meggyőzően, akkor az üzleti adattudomány alapszakon a helyed!
- érdekel az adattudomány, a statisztika, a programozás és az üzleti döntéshozatal folyamata;
- szeretnéd tudni…
- hogyan használd fel az adatokat a vállalati problémák megoldására,
- hogyan alkalmazhatod a legmodernebb analitikai módszereket és eszközöket, és
- hogyan kommunikálhatod az eredményeket hatékonyan és meggyőzően;
- olyan tudást és készségeket szereznél, amelyek nagy keresletnek örvendenek a munkaerőpiacon, és amelyek segítenek neked a jövőbeli karrieredben;
- olyan ismereteket szeretnél, amelyek birtokában képes leszel…
- azonosítani az adatvezérelt megoldásokat igénylő üzleti lehetőségeket,
- hidat képezni az üzleti problémák és az analitikai modellek között,
- bizonyítani profizmusodat az adatelemzési módszerekben és az adatanalitikai eszközökben;
- és kifejleszteni adatvezérelt megoldásokat a valós üzleti helyzetekben történő döntéshozatal támogatására.
Egy üzleti adattudomány alapszakon szerzett diplomával számos területen és szektorban elhelyezkedhetsz, ahol nagy igény van az adatelemzési és döntéstámogatási készségekre.
Néhány példa a lehetséges karrierutak közül:
- Üzleti elemző (Business Analyst): egy üzleti elemző segít a vállalatoknak megérteni és megoldani a problémáikat, javítani a folyamataikat és a termékeiket, és kihasználni az üzleti lehetőségeket. Feladatai közé tartozik az adatgyűjtés, az adatmodellezés, az adatelemzés, az eredmények bemutatása és a javaslatok kidolgozása.
- Adatelemző (Data Analyst): egy adatelemző olyan, mint egy nyomozó az üzleti világban, aki a nagy adathalmazokban rejtőző információkat kutatja fel. Feladatai közé tartozik az adatok előkészítése, az adatok vizualizálása, az adatok statisztikai és gépi tanulási módszerekkel való elemzése, és az eredmények értelmezése és kommunikálása.
- Pénzügyi elemző (Financial Analyst): egy pénzügyi elemző a pénzügyi és számviteli adatokat használja fel a vállalatok teljesítményének és kilátásainak értékelésére. Feladatai közé tartozik a pénzügyi kimutatások, a költségvetések, a cash flow, a befektetési portfóliók és a piaci trendek elemzése, valamint a pénzügyi tervek és stratégiák kidolgozása.
- Folyamatelemző (Process Analyst): egy folyamatelemző a vállalatoknak tanácsot ad arra, hogyan növelhetik a hatékonyságukat, a versenyképességüket és a nyereségességüket. Feladatai közé tartozik a vállalati problémák azonosítása, a lehetséges megoldások elemzése, a javaslatok kidolgozása és prezentálása, valamint a megvalósítás támogatása.
- Marketing elemző (Marketing Analyst): egy marketing elemző a marketing és az ügyfélkapcsolatok adatait használja fel a vállalatok termékeinek és szolgáltatásainak népszerűsítésére és értékesítésére. Feladatai közé tartozik a piackutatás, a fogyasztói magatartás, a marketing kampányok, a webanalitika és a közösségi média elemzése, valamint a marketing stratégiák és akciók kidolgozása és értékelése.
- Műveleti elemző (Operations Analyst): egy műveleti elemző a termelési és logisztikai adatokat használja fel a vállalatok működésének optimalizálására és költségcsökkentésére. Feladatai közé tartozik az ellátási lánc, a készletek, a minőség, a kapacitás, a hatékonyság és a kockázatok elemzése, valamint a javító és megelőző intézkedések javaslata és végrehajtása.
A 2025-ben jelentkező hallgatók számára a Pannon Egyetem alapszakjai közül egyikhez sem kötelező az emelt szintű érettségi megléte, viszont a pontszámítás során továbbra is többletpontot érhet.
Az alábbiak közül kettőt kell választani:
magyar nyelv és irodalom vagy társadalomismeret vagy természettudomány vagy kémia vagy katonai alapismeretek vagy honvédelmi alapismeretek vagy fizika vagy filozófia vagy biológia vagy belügyi rendészeti ismeretek vagy bolgár nemzetiségi nyelv vagy ukrán nemzetiségi nyelv és irodalom vagy szlovén nemzetiségi nyelv vagy szlovák nemzetiségi nyelv és irodalom vagy szerb nemzetiségi nyelv és irodalom vagy román nemzetiségi nyelv és irodalom vagy német nemzetiségi nyelv és irodalom vagy német nemzetiségi nyelv vagy horvát nemzetiségi nyelv vagy horvát nemzetiségi nyelv és irodalom vagy üzleti gazdaságtan vagy történelem vagy matematika vagy közigazgatási ismeretek vagy állampolgári ismeretek vagy informatika vagy gazdasági ismeretek vagy földrajz vagy fenntarthatóság vagy digitális kultúra vagy választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak(1) vagy választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak(2) vagy választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak(3) vagy idegen nyelv(4)
(1) választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: építészeti és építési alapismeretek; élelmiszeripari alapismeretek; szociális alapismeretek; rendészeti alapismeretek; közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika); közlekedési alapismeretek (közlekedés-üzemvitel); gépészeti alapismeretek; faipari alapismeretek; elektronikai alapismeretek; egészségügyi alapismeretek; ügyviteli alapismeretek; vendéglátás-idegenforgalom alapismeretek; közgazdasági-marketing alapismeretek; közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan); közgazdasági alapismeretek (elméleti gazdaságtan); kereskedelmi és marketing alapismeretek; informatikai alapismeretek
(2) választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: távközlési ismeretek; távközlés ismeretek; szociális ismeretek; sport ismeretek; rendészeti és közszolgálati ismeretek; rendészet ismeretek; közlekedésépítő ismeretek; közlekedés ismeretek; környezetvédelmi ismeretek; környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek; honvédelmi ismeretek; egészségügyi technikai ismeretek; egészségügyi technika ismeretek; egészségügyi ismeretek; egészségügy ismeretek; ügyvitel ismeretek; vendéglátóipari ismeretek; vendéglátóipar ismeretek; turisztikai ismeretek; turisztika ismeretek; közgazdasági ismeretek; közgazdaság ismeretek; kereskedelmi ismeretek; kereskedelem ismeretek; informatikai ismeretek; informatika ismeretek
(3) választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak: autó- és repülőgép-szerelési ismeretek; út-, vasút- és hídépítési ismeretek; élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek; vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek; vasútgépészeti ismeretek; postaforgalmi ismeretek; mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek; mechatronikai ismeretek; magas- és mélyépítési ismeretek; közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek; közlekedésautomatikai ismeretek; hajózási technikai ismeretek; gépgyártás-technológiai ismeretek; automatikai és elektronikai ismeretek; irodai ügyviteli ismeretek; idegennyelvű ügyviteli ismeretek
(4) idegen nyelv: ukrán nyelv; szlovén nyelv; szlovák nyelv; szerb nyelv; román nyelv; horvát nyelv; spanyol nyelv; orosz nyelv; olasz nyelv; német nyelv; francia nyelv; angol nyelv
8 félév
Alap- (baccalaureus, bachelor; rövidítve: BSc-) fokozat
- 1. félév: Pénzügytan (makrogazdasági pénzügyek); Általános menedzsment; Lineáris algebra; Mátrixalapú üzleti adatok előkészítése Excel, MATLAB alapokon; Közgazdaságtan matematikai alapjai; Programozás I. elmélet + gyakorlat (Python)
- 2. félév: Vállalati gazdaságtan; Folyamatmenedzsment; Valószínűségszámítás és matematikai statisztika; Operációkutatás; Vállalati pénzügyek I.; Adatelemzés Pythonban
- 3. félév: Statisztikus adattudományi módszerek R alapokon; Adatbázis-kezelő rendszerek I.; Választható I.; Hálózat-gazdaságtan R alapokon
- 4. félév: Bevezetés a marketingbe (elmélet); Bevezetés a marketingbe (gyakorlat); Vállalatértékelés; Könyvviteli ismeretek; Mesterséges intelligencia; Üzleti adatbányászat, adatelemzés KNIME támogatással; Projektmenedzsment
- 5. félév: Szoftvertechnológia; Döntéstámogatás és döntési modellek Python és Matlab alapokon; Választható tárgy II.; Projektlabor I.; Emberi erőforrás menedzsment (elmélet); Emberi erőforrás menedzsment (gyakorlat); Szabadon választható
- 6. félév: A problémamegoldás gyakorlata I.; Adatvizualizáció; Big-data elemzési módszerek; Projektlabor II.; Integrált információs rendszerek; Választható III.
- 7. félév: Szabadon választható; Projektlabor III.; Szakdolgozati szeminárium
- 8. félév: Szakdolgozat; Szakmai gyakorlat
A 2025-ben jelentkező hallgatók számára a Pannon Egyetem alapszakjai közül egyikhez sem, így az Üzleti adattudomány alapszakhoz sem kötelező az emelt szintű érettségi, viszont a pontszámítás során továbbra is többletpontot érhet.
Milyen az üzleti adattudomány alapszak? Kinek ajánljuk? Milyen tárgyakat tanulhatsz? Hol tudsz elhelyezkedni ezzel a diplomával? Nézd meg a videót vagy hallgasd meg a podcastot, és választ kapsz a kérdésekre!
Felvételivel kapcsolatos bővebb információ
Dr. Kosztyán Zsolt Tibor
szakfelelősKvantitatív Módszerek Intézeti Tanszék
Cím: 8200 Veszprém, Egyetem u. 10., A épület 1. em., 116. iroda
E-mail: kosztyan.zsolt@gtk.uni-pannon.hu
Telefon: +36 88 624 – 150
Fehér Patrícia
marketing asszisztensKommunikációs és Nemzetközi Központ
Cím: 8200 Veszprém, Egyetem u. 10., A épület 2. em., 224. iroda
E-mail: felveteli@gtk.uni-pannon.hu
Telefon: +36 88 624 – 137