2014-ben jelent meg Pató Gáborné Dr. Szűcs Beáta egyetemi docens asszony magyar nyelvű „Munkaköri leírások – Feladattár, mintatár” című könyve a Pannon Egyetemi Kiadó gondozásában. Angol nyelven a könyv a Pearson kiadó gondozásában került kiadásra. A szerző az alábbi gondolatokkal ajánlja a feladatgyűjteményt a hallgatók és a szakma figyelmébe:
„Kedves Olvasó!
Ha valaha is felmerült már Önben a munkaköri leírás készítésének gondolata, akár mint munkáltató, akár mint munkavállaló, először biztosan egy nagy levegőt vett és megpróbálta a fejében felvázolni, hogy mit és hogyan is kellene csinálnia. Biztosan elgondolkodott azon is, hogy hogyan lehetne a munkáltatónak és a munkavállalónak is elfogadható, megelégedésükre szolgáló dokumentumot összeállítani. Miután a munkaköri leírás elkészítésnek célját kitűzte maga elé, már csak az a kérdés foglalkoztatta, hogy mindezt hogyan valósítsa meg? Mi szerepeljen a dokumentumban? Hogyan nézzen ki a munkaköri leírás? Mi az, ami feltétlenül szükséges; mi az, ami kihagyható a munkaköri leírás dokumentumából? Ezek mind-mind olyan kérdések, amelyekre nem egyszerű válaszolni és valószínűleg csak a gyakorlat, a vállalati célkitűzések adhatják meg a választ.
Ennek a könyvnek az a célja, hogy egy képet adjon a gyakorlatban használt és funkcionáló munkaköri leírásokról. A különböző munkaszervezetek életében mind tartalmilag, mind szerkezetileg különböző és egymástól nagyon eltérő munkaköri leírások találhatóak meg. Minden egyes szervezetnek más és más lehet a célja a munkaköri leírásokkal. Ugyanakkor a szervezetek különböző alkalmazási feltételei és lehetőségei is meghatározzák a munkaköri leírások elkészítését és használatát.
E könyv egyaránt íródott gyakorló – emberi erőforrással foglalkozó – vezetők, beosztottak számára, és a munkaköri leírások témában elmélyedni kívánó, alap- és mesterképzési szakos hallgatók számára is. Ugyanakkor haszonnal forgathatják e könyvet munkáltatók és munkavállalók egyaránt. A feladattár és mintatár kiindulópontja lehet a munkaköri leírások megértésének, használatának. A könyv olyan ismeretanyagot és feladatokat tartalmaz, amely a munkaköri leírások kritikus szemléléséhez vezethet.
A könyv feladatainak megoldását követően olyan rutinra és szakmai gyakorlatra tesz szert az aktív olvasó és feladatmegoldó, amivel alkalmas lesz:
– javaslatot tenni a szervezeti céloknak megfelelő, a munkaköri leírások különböző tartalmi és szerkezeti kellékeire, sémájára,
– elkészíteni a munkaköri leírást,
– bevezetni, alkalmazni és érvényesíteni a munkaköri leírásokat,
– kezelni a munkaköri leírás dokumentumait,
– hatékonyan részt venni az emberi erőforrás gazdálkodásban a munkaköri leírások elkészítése által.
A könyvben különböző, „valódi” sikeresen működő vállalatok által használt munkaköri leírások kerülnek bemutatásra, felhasználásra, amelyekhez feladatok kerültek kidolgozásra. Az olvasó lépésről-lépésre jut a feladatok megválaszolása és a munkaköri leírások tanulmányozása által egyre több ismerethez, információhoz, szakmai rutinhoz. Megadva az olvasónak a felismerés örömét és a felfedezés élményét, rögzül és vésődik a tudás a gyakorlati példákon keresztül. Az olvasó a számos vállalati munkaköri leíráson keresztül egy széles repertoárt kap a munkaköri leírások elkészítésének lehetőségeiből, ami alkalmassá teszi majd az önálló munkaköri leírás szervezeti céloknak megfelelő elkészítéséhez.
A könyv használatához sok sikert és eredményes munkát kívánok!”